14. ledna 2009 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RWE: Česko není ohroženo nedostatkem plynu

Společnost RWE Transgas vydrží bez ruského plynu ještě pět týdnů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost RWE Transgas vydrží bez ruského plynu ještě pět týdnů. | foto: Reprofoto

PRAHA Přestože ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy stále neproudí, tuzemská společnost RWE Transkgas má zajištěn dostatek dodávek. Plyn do Česka teče severní cestou přes Horu Svaté Kateřiny. Denně se tak do Česka dostane okolo 18 milionů metrů krychlových. Společnost vydrží bez ruského plynu ještě pět týdnů.

"Pro příští hodiny, příští dny nevidíme problém, který by mohl jakkoliv omezit dodávky naším zákazníkům," řekl tiskový mluvčí společnosti RWE Transgas Chalupský.

Za stávající situace je RWE Transgas schopen uspokojovat spotřebu zemního plynu v Česku bez problémů dodávkami plynu severní cestou, tedy plynem z Norska a Německa, a ze zásobníků následujících minimálně pět týdnů, uvedl pro server iHNed.cz Chalupský.

Spor mezi Ruskem a Ukrajinou pokračuje
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera je současný spor mezi Ruskem a Ukrajinou technicko-obchodní. Řekl to v dnešním ranním vysílání Radiožurnálu. "Nyní se jedná o to, kdo zaplatí technický plyn," uvedl Hüner.

Technický plyn je zapotřebí k natlakování celé plynovodní soustavy. Rusko v úterý poslalo na Ukrajinu 170 milionů metrů krychlových plynu, ale na zajištění dostatečného tlaku to nestačilo. Nyní se údajně jedná o tom, kdo uhradí zbylý potřebný technický plyn.

V Moskvě má dnes o plynu jednat ruský premiér Vladimir Putin se svými protějšky ze Slovenska, Bulharska a Moldavska - Robertem Ficem, Sergejem Staniševem a Zinaidou Greceaniiovou.

Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu, které kryjí asi pětinu evropské spotřeby, ustaly před týdnem. Bulharsko a Slovensko patří mezi země, které přerušením dodávek nejvíce utrpěly.

Problém s tranzitem ruského plynu přes Ukrajinu měla odblokovat dohoda zprostředkovaná českým předsednictvím EU, ale ani v úterý se žádný ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy nedostal. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Další vývoj situace je nejasný.

Lidovky.cz, ČTK