12. září 2011 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RWE nebude stavět elektrárnu u Čelákovic

Elektrické vedení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení | foto: Shutterstock

PRAHA  Lidé z okolí středočeských Čelákovic si mohou oddychnout. Nová paroplynová elektrárna v blízkosti města, proti níž lidé protestovali a sepisovali petice, aspoň zatím nevyroste.

Dvě energetické skupiny, německá RWE a švýcarský Alpiq, se rozhodly stavbu odložit. "Stavět elektrárnu nyní by byl ekonomický nesmysl. Tržní cena elektřiny je nízká, zatímco cena zemního plynu je příliš vysoká," uvedl předseda představenstva společnosti RWE Transgas Martin Herrmann.

ČTĚTE TAKÉ:

Není to jediný důvod pro odklad. Následkem vynuceného odstavení německé jaderné elektrárny Biblis se výrazně propadl zisk koncernu RWE. Vedení koncernu tudíž muselo seškrtat plánované investice do nových elektráren. Místo současných sedmi miliard eur ročně bude koncern moci v příštích letech investovat jen kolem čtyř miliard eur.

Martin Herrmann nicméně upozornil, že plány na elektrárnu u Čelákovic nepadá definitivně. "Nejpozději v roce 2018 bude projekt znovu posouzen a možná rozhodneme o zahájení výstavby," upozornil šéf RWE Transgas.

Zástupci skupin RWE a Alpiq informovali o záměru postavit poblíž elektrorozvodny Čechy-střed paroplynovou elektrárnu před dvěma lety. Zařízení mělo dodávat do sítě výkon 1000 megawattů, tedy stejně jako jeden blok jaderné elektrárny Temelín.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.