17. prosince 2011 18:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rybáři i ekologové zuří. EU koriguje rybolov

Rybolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybolov | foto: ekolist.cz

BRUSEL Ministři zemědělství a rybolovu Evropské unie se po dvoudenním maratonu jednání dohodli na omezení doby, kterou na moři mohou trávit rybářské lodě. Krok, který má chránit rybí populace před další devastací, rozhořčil rybáře i ekology.

Ministři nakonec odmítli navrhovaný úplný zákaz lovu tresek obecných v Irském moři a v úžině mezi Dánskem a Švédskem, kde nakonec snížili kvóty pro rybáře o 25 až 30 procent. Prošel naopak úplný zákaz lovu tresek obecných v roce 2012 na mořském území, které se nachází na západ od Skotska. Skotští rybáři ale tento "výpadek" budou moci nahradit lovem tresky jednoskvrnné, kde EU navýšila kvóty o 200 procent ve srovnání s letošním rokem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podařilo se nám dosáhnout rovnováhy mezi požadavky rybářského průmyslu a ochranou rybí populace," pochvaloval si dohodu polský ministr zemědělství Tadeusz Nalejwak.

Optimistická slova politiků jsou však v ostrém kontrastu s prohlášeními ekologických aktivistů. Podle organizace Oceana jsou schválené kvóty o 20 procent vyšší než kvóty, které doporučovala Evropská komise. Období nadměrného rybolovu tak zdaleka neskončilo.

"Takový krátkodobý přístup poškodí nejen rybí populace, ale rovněž sníží ziskovost celého sektoru a životaschopnost rybářských komunit," uvedl šéf organizace Xavier Pastor.

Samotným rybářům vadí především omezení doby, kterou mohou strávit na moři.

V případě Britů to bude 90 dnů ročně namísto současných 105 dnů. "Tohle je pro naši rybářskou flotilu velmi citelný zásah. Nyní budeme muset tvrdě bojovat o udržení vlastní životaschopnosti," řekl šéf skotské rybářské federace Bertie Armstrong.

ČTK, Lidovky.cz