7. dubna 2009 17:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rybu, co připomínala varle, přejmenovali

treska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy treska | foto: www.google.com

LONDÝN Britská obchodní síť Sainsbury's se rozhodla přejmenovat jednu z nabízených ryb ve snaze zvýšit zájem zákazníků. Ti se prý často ostýchali ji objednávat, protože její anglický název pollack je blízký hovorovému označení části pánského přirození. Foneticky se totiž podobá slovu bollock, označujícímu varle.

Obchody se budou nyní pokoušet prodávat rybu pod francouzským názvem colin (treska). Věhlasný stylista Wayne Hemingway byl v rámci projektu pověřen tím, aby pro balení ryb "colin" vytvořil obal s motivy amerického abstraktního malíře Jacksona Pollocka.

"To je bída, že tato treska není více známá, hlavně když žije u zdejších břehů, je velmi chutná a levnější než jiné podobné ryby," komentoval situaci Hemingway v britském tisku.

Objednat si v britském obchodě "pollacka" může být choulostivé, protože foneticky se to podobá slovu bollock, což v hovorové řeči znamená varle.

Ve Francii odpuzuje i Polák
Pod svým britským názvem by se tento druh tresky navíc mohl těžko vyvážet do Francie, kde slovo pollack je zažité jako hanlivé označení Poláka.

Sainsbury's se také rozhodl oživit prodej ryby pollack tím, že ji nově začne používat v tradičních menu fish and chips, a to pod názvem colin and chips. Dosud se v této známé britské pochoutce používal ušlechtilejší a dražší druh mořské ryby.

Průzkum objednaný obchodní sítí prý ukázal, že mnozí klienti si rybu pollack neodvažují objednávat, aby nemuseli vyslovovat nahlas její název. Navíc mnozí lidé přiznali, že nedokážou chuťově rozeznat obyčejnou tresku od jiných podobných ryb, uvedla mluvčí Sainsbury's.

Snahou je podle obchodu nejen zvýšit prodej obyčejné tresky, ale také omezit snižování zásob jiných druhů ryb, které jsou v Británii tradičně žádanější. A to především v již jmenovaných fish and chips.

Lidovky.cz