Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rychlý internet v Česku podle studie předstihl USA i Británii

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Shutterstock

LONDÝN V připravenosti rychlého internetu na budoucí požadavky, například sledování videa s vysokým rozlišením obrazu, se Česká republika umístila z 66 zemí na 11. místě. Širokopásmové připojení v Česku je sice horší než v Bulharsku či Litvě, ale předstihlo i Spojené státy a Británii. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou společně vypracovaly dvě evropské univerzity, uvedla na internetu BBC.

Nejlépe připravené na budoucnost jsou Jižní Korea, Japonsko a Švédsko.

Požadavky průzkumu byly na sdílení fotografií či sledování videa. Vedle Litvy a Bulharska jsou v této skupině i Lotyšsko a Rumunsko. V porovnání s minulým rokem je to značný posun vpřed. Loni bylo na budoucnost připravené pouze Japonsko.

Česko se umístilo ve druhé skupině zemí, tedy těch, kde je úroveň připojení na dnešní poměry komfortní. USA jsou ob jedno místo za Českem a za nimi následuje Slovensko. Britové se zařadili až do další skupiny, kde stav odpovídá dnešním požadavkům.

Platí to jen pro Prahu
Podle internetového odborníka Patricka Zandla popsaný výsledek platí jen pro Prahu. "Mimo Prahu je situace mnohem komplikovanější a neodvážil bych se označit ji za komfortní," řekl ČTK.

Průzkum se opírá o 24 milionů rychlostních testů. Sledovala se nejen rychlost stahování dat, ale i rychlost odesílání dat a prodleva, jak dlouho informace putuje systémem. Autoři zdůrazňují, že se výsledky neopírají o inzerovanou rychlost, ale o data z praxe.

Studii společně vypracovaly Said Business School při Oxfordské univerzitě a oddělení aplikované ekonomiky na univerzitě ve španělském Oviedu. Objednala si ji společnost Cisco.

"Pohled na pořadí může být trochu zavádějící," podotkla mluvčí Ciska Joanne Hughesová. "Důležité je, zda je širokopásmová kvalita v zemi dostatečně dobrá pro dnešní potřeby," shrnula. Výsledky rychlostní studie pak vědci zkombinovali s rozšířením širokopásmového připojení v jednotlivých zemích a sestavili žebříček celkové kvality rychlého internetu.

Světovými lídry jsou Jižní Korea, Japonsko a Hongkong. Z evropských zemí jsou ve výběrovém seznamu deseti států Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko a Norsko.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!