Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RYSKA: Eurozóna na jugoslávské cestě

Krize eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura | foto: Shutterstock

Po nekonečném maratonu summitů a jednání o pomoci či nepomoci jedné země eurozóny druhé přijala velká část pozorovatelů názor, že řešením současných problémů je fiskální unie. Jinými slovy, všechno mohlo být s projektem eura v pořádku, jenom kdyby s měnovou unií vznikla také unie rozpočtová.

Když by bylo zapotřebí, jakési ministerstvo financí eurozóny by rozhodlo, že se peníze pošlou z přebytkové země do země deficitní, a tím by se údajně stabilizovala poptávka, sladil cyklus a obnovil hospodářský růst.

Tato rovnice keynesiánského typu však přehlíží to podstatné. Problém jižní části eurozóny není na straně poptávky, ale na straně nabídky. Vysoká cena práce relativně k nízké produktivitě, rigidita, přebujelý veřejný sektor a nízké úspory, to vše vede k chronické nevýkonnosti.

Jižní část eurozóny nepotřebuje transfery z bohatšího severu k "udržení poptávky" - naopak, potřebuje snížit svoji spotřebu, aby odpovídala výkonnosti, a začít rychle s reformami, které tuto výkonnost zvýší.

Bývalá federativní Jugoslávie byla přesně tím, o čem sní dnešní europolitici a už i někteří ekonomové. Šest republik, výkonností zcela odlišných, také sdílelo měnovou a fiskální politiku. Výkonné Slovinsko posílalo peníze do chudé Makedonie desítky let, ke konvergenci to však nevedlo. A dluhy, které vznikaly především v chudších oblastech, se nakonec řešily hyperinflací, na niž doplatil i bohatý sever.

Jak nešťastně tato federace skončila a jakou úlohu v tom hrály nesmyslné a nenáviděné fiskální transfery od jednoho národa k druhému, to už dnes všichni víme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...