30. ledna 2012 8:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RYSKA: Fed dává investiční tipy

Americký sen skončil, demonstruje nápisem jeden z účastníků protestního hnutí v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký sen skončil, demonstruje nápisem jeden z účastníků protestního hnutí v New Yorku. | foto: Reuters

Americká centrální banka Fed se ve středu rozhodla prodloužit období, které je pro finanční svět zatím bezprecedentní. Prvním důležitým sdělením bylo, že nulové úrokové sazby budou s největší pravděpodobností zachovány až do konce roku 2014.

Doposud se počítalo s tím, že by měly být zvýšeny kolem poloviny roku 2013. Druhým pak je vyjádření, že další kolo nákupů dluhopisů či hypotečních cenných papírů může přijít, pokud v USA nebude dostatečně rychle klesat nezaměstnanost. Fed přitom neočekává, že by nezaměstnanost letos mohla klesnout pod 8 %, čímž sám napovídá, že je k další stimulaci připraven.

Co znamenají tyto kroky pro investory? Už příslib nulových nominálních sazeb na další dva roky téměř garantuje záporné reálné úrokové sazby – tedy stav, kdy investice do aktiv s nízkým rizikem (např. některých dluhopisů) bude pro investora znamenat po započtení inflace čistou ztrátu.

To je pro investory signál hledat aktiva, která mohou lépe uchovat hodnotu v inflačním prostředí – proto na krok Fedu zlato reagovalo okamžitým růstem o 3 %. Politika nízkých úroků je také spojena s oslabujícím americkým dolarem, a naznačuje tak, že Fed nebude nakloněn přílišné síle dolaru vůči euru či dalším měnám. Sázet tak na setrvalé oslabování eura vůči dolaru – i přes hluboké problémy v eurozóně – již není „sázka na jistotu“.

Náznak Fedu, že nulové sazby může již brzy doplnit dalším dodáváním peněz na trh, pak tuto logiku dále umocňuje. Ještě před rokem se očekávalo, že nebývale expanzivní měnová politika již nepotrvá dlouho. Momentálně je téměř jisté, že toto období, započaté v roce 2008, potrvá celkem alespoň šest let.

PAVEL RYSKA, analytik J&T Banky

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?