6. června 2011 12:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RYSKA: Jak euro posiluje „mír“

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vraťme se o deset let zpět. Ekonomická obec žila tím, zda je společná měna euro dobrý projekt. I ten poslední student ekonomie slyšel o tom, že "optimální měnová zóna" není automaticky kdekoli. Pokud jsou jednotlivé země dostatečně odlišné a neprocházejí stejnými cykly, společná měna a s tím i měnová politika bude škodit všem.

Pravda, někteří ekonomové jako Jeffrey Frankel věřili, že se eurozóna optimální zónou brzy stane. Jiní naopak tvrdili, že to možné není. Milton Friedman eurozóně předpověděl rychlý rozpad.
Martin Feldstein z Harvardu dokonce prohlásil, že kvůli euru vypukne v Evropské unii válka. Ač se v míře skepse ekonomové lišili, všichni si byli vědomi rizik a chtěli věcně diskutovat.

To politici starosti neměli. Gerhard Schröder poodkryl karty, když v roce 1999 slavně prohlásil, že euro je hlavně politický projekt. To vysvětluje vše. Ekonomické úvahy politiky nezajímaly. Smyslem eura bylo přivázat k sobě evropské země za jakoukoli cenu tak, aby už se nikdo bez evropských politických elit neobešel.

Oficiálním mottem ale bylo, že euro pomůže sjednotit historicky rozhádanou Evropu. Ještě loni zopakoval německý ministr zahraničí Westerwelle, že "euro je měnou míru".

Povedlo se? Eurozónou zmítá krize a z Řecka je de facto protektorát. Jenom europolitici jsou důležitější než kdy předtím.
Někdo je skutečně názoru, že toto je ona harmonie mezi evropskými národy, kterou euro posiluje. Horší by bylo, kdyby měl pravdu Martin Feldstein.

Pavel Ryska, analytik J&T Banky