4. ledna 2011 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RYSKA: Kdo má prospěch z inflace

Ben Bernanke - šéf Fedu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke - šéf Fedu | foto: Reuters

PRAHA Znehodnocování měny vládou či centrální bankou je staré téměř jak stát sám. Mělo pouze v dějinách různé názvy: Od snižování zlatého obsahu mincí a tisku bankovek přes tzv. expanzivní měnovou politiku až po nejnovější termín amerického Fedu "kvantitativní uvolňování". Rozdíly jsou jenom ve formě, nikoli v obsahu.

Tisk peněz byl nahrazen elektronickým přidáváním nul na účty bank, efekt je však v konečném důsledku vždy stejný: růst cen, tedy inflace.

Inflace po právu nemá dobrou pověst, avšak vždy se o ní mluví jako o rovnoměrném problému všech. Je to ale přesné? Neprofituje někdo z inflace, zatímco ostatní ztrácejí? Dnešní praxe americké centrální banky Fed je učebnicovou ukázkou.

Stodolarové bankovky

V listopadu Fed ohlásil, že za nově vytvořené peníze vykoupí vládní dluhopisy v hodnotě 600 mld. dolarů. Nekoupí je však přímo od Ministerstva financí USA, ale od investičních bank. Navíc Fed uvedl, kolik vykoupí, kdy a za jakou cenu. Investiční banky si mnou ruce.

Bez rizika nakoupí od státu dluhopisy a v daný termín je prodají se ziskem Fedu. Jistě, na konci tohoto procesu bude v ekonomice více peněz a ceny všeho půjdou nahoru. Avšak ten, kdo stál v řetězci držitelů nových peněz na začátku – dříve, než vzrostly ceny –, je inflačním vítězem. 

Rok 2010 v obrazech

Ten, kdo naopak nejprve čelil vyšším cenám a až pak dostal nové peníze, je inflačním poraženým. Nelze vinit investiční banky, že využívají ziskové příležitosti. Viňme spíše centrální banky za přerozdělovací inflační politiku.

Avšak nenechme se zmást, když slyšíme představitele amerických bank chválit inflační politiku Fedu. Neříkají to proto, že je dobrá pro všechny. Říkají to proto, že je dobrá pro ně.

Pavel Ryska, analytik Atlantik FT

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.