26. září 2011 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RYSKA: Lék na krizi a zkrat ekonomů

peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Několika známým ekonomům byla v nedávné anketě položena otázka, jaká má být správná reakce měnové politiky na znovu přicházející recesi. Drtivě převážila odpověď, že centrální banky mají přistoupit k ještě uvolněnější politice než doposud.

Mnohem méně časté jsou ankety, které se táží, co vůbec bylo příčinou poslední krize. Zajímavé je, že většina ekonomů odpoví, že mezi důvody byla právě uvolněná měnová politika s úrokovými sazbami příliš nízko, která vyvolávala jednu bublinu za druhou.

Představme si lékaře, který pacientovi diagnostikuje jako příčinu potíží přemíru alkoholu, a vzápětí mu jako léčbu doporučí větší množství alkoholu. Řekli bychom, že je to špatný doktor nebo i šílenec. U posuzování (většinou keynesiánských) ekonomů jako by ale vládla zcela nová logika. To, co škodilo, dnes pomůže. Myšlenkový zkrat není zkrat, je to „důmyslná věda“.

V roce 2001 přišla do Spojených států mírná recese. Řešení zvolené americkým Fedem bylo stlačit úrokové sazby na historické minimum – jedno procento. Výsledkem bylo přelití peněz z „dot.com“ bubliny do nemovitostního trhu.

Nevyléčený problém se s větší silou odrazil v recesi let 2008 a 2009. Ač bylo jasné, že příčinou bublin byly nízké sazby, řešení zvolené Fedem bylo stlačit úrokové míry ještě níže – na nulu. K vyléčení opět nedošlo a bublina vznikla u státních dluhopisů.

Sotva po odeznění krize se tak dnes hlásí krize nová. A řešení? Přece ještě uvolněnější politika. Všichni souhlasí. Jak by vůbec mohl někdo pochybovat, že je tím správným lékem…?

Pavel Ryska, analytik J&T Banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!