12. prosince 2012 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rýsuje se kompromis, Česko zřejmě nebude vetovat bankovní dozor

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | foto: ČTK

PRAHA Česko nebude mít důvod vetovat vznik jednotného bankovního dohledu eurozóny, pokud projde návrh, se kterým tento týden přišla právní služba EU. Ten přináší záruky pro národní banky, což je požadavek, kterým si česká strana schválení dozoru podmiňovala.

Návrh evropských legislativců podle Miroslava Kalouska obsahuje výrazné záruky, že při případné transformaci české banky v pobočku zahraničního bankovního domu nebude možné obejít Českou národní banku jako národní autoritu.

České dcery bank

Více než 90 procent českého bankovního sektoru je v rukou dceřiných společností bank sídlících v eurozóně. Česko mělo ve svém postoji podporu například Maďarska či Bulharska.

Z některých jiných zemí ale na český požadavek zazněly kritické hlasy, třeba z Rakouska.

"Došlo k významnému posunu. Pevně doufám, že komise i ostatní kolegové ze zemí EU s tím budou souhlasit a v takovém případě by naše diplomatická snaha byla úspěšná," prohlásil Kalousek. Jeho vlastní návrh politické deklarace právní služba minulý týden odmítla.

Tento týden právní služba EU podle Kalouska navrhla vlastní, Česku vyhovující text, který je v souladu s evropským právem. "V takovém případě není důvod k vetu," dodal ministr financí. Ve středu odpoledne o jednotném bankovním dohledu začnou v Bruselu jednat ministři financí eurozóny, věc bude řešit také čtvrteční a páteční schůzka lídrů EU.

Materiál o bankovním dohledu by měl být podle nynějšího návrhu předsednické země doplněn o takzvaný recitál, tedy formu politického závazku, že v případě transformace bankovní dcery na pobočku má ČNB "významné slovo".

Podle ministra by k dokumentu ještě také měla komise přidat prohlášení o informační povinnosti vůči národní autoritě.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Českého rozhlasu ale se vznikajícím kompromisem stále není spokojena Česká národní banka. Požadovala vyjednání takové deklarace, která by jí dalo právo veta přeměny systémově důležité banky na pobočku. To ale drtivá většina ostatních zemí EU odmítla.

Ministr financí doufá, že blížící se Evropská rada nakonec dopadne úspěšně jak pro země eurozóny, které si vznik centrálního supervizora přejí, tak pro Českou republiku, která by nyní mohla získat dostatečné záruky, zajišťující ČNB potřebné pravomoci.

Předstupeň bankovní unie

Společná supervize by se měla týkat eurozóny, avšak další země by se mohly dobrovolně přidat. Za dohled by měla být zodpovědná Evropská centrální banka. Řada otázek je ale stále nedořešena. Jde třeba o to, zda by banka měla na starosti dohled nad všemi 6000 bankami eurozóny, nebo jen těmi systémově významnými a těmi, které čerpají státní pomoc.

Dohled je první částí širší rodící se bankovní unie, která by měla zahrnovat mimo jiné třeba i společný fond pro řešení problémů bank. Jenže zatímco v ostatních částech platí kvalifikovaná většina, v tomto případě má každá země právo veta.

Tím také některé státy, včetně Česka, z různých důvodů pohrozily. O českém postoji k bankovní unii a supervizi bude středu jedná i vláda, podle Kalouska "určitě důrazně".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz