19. března 2013 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rytíř z výhně začínal s cukrovary. Daněk dal základy českému průmyslu

Vincenc (Čeněk) Daněk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vincenc (Čeněk) Daněk | foto: Reprofoto

PRAHA Vincenc (Čeněk) Daněk, jehož jméno je dodnes skryto v názvu někdejšího strojírenského kolosu ČKD (Českomoravská Kolben Daněk), byl jedním z nejvýznamnějších průkopníků českého průmyslu. Do rytířského stavu povýšený podnikatel zemřel před 120 lety, 19. března 1893, na svém zámku v Líšně u Benešova.

Rodák z Choltic na Pardubicku, syn místního sládka, Daněk po studiích na vídeňské a pražské technice začínal jako konstruktér u pražské firmy Breitfeld & Evans.

Už o dva roky později koupil se starostou Karlína Josefem Götzlem strojírenský závod, který pod názvem Daněk & Co. začal vyrábět především stroje pro prudce se rozvíjející cukrovarnictví.

Albánská železnice. Lokomotivy táhnoucí albánské vlaky jsou československé výroby.

Lokomotivy ČKD slouží i na albánské železnici.

Po několika letech se konstruktér a podnikatel "vrátil" ke svému někdejšímu zaměstnavateli, ovšem již jako spolumajitel nově založené akciové společnosti Breitfeld, Daněk a spol.

Ta se později stala jednou z hlavních součástí v roce 1927 vzniklého koncernu ČKD.

Rytíř z výhně

Byť je v názvu ČKD Daňkovo jméno, v době jeho vzniku již nežil. Jako úspěšný průmyslník, jehož firma dodávala zařízení také například pro pivovary, lihovary nebo doly, zanechal podnikání již v 70. letech 19. století a usadil se na venkově.

Daněk se kromě průmyslu věnoval i dalším oborům. Například se podílel na založení České spořitelny. V letech 1861 až 1864 byl poslancem říšského sněmu. Za zásluhy o budování průmyslu získal v roce 1878 rytířský titul s přídomkem von Esse (z výhně).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!