Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

S marmeládou v Bruselu neuspěli, nyní chtějí za specialitu kysané zelí

Zpracování a šlapání zelí ve firmě Hamé v Kunovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpracování a šlapání zelí ve firmě Hamé v Kunovicích. | foto: MF DNES-Dalibor Glück

KUNOVICE Se svou žádostí o zařazení marmelády na seznam tradičních zaručených specialit Evropské unie česká potravinářská společnost Hamé neuspěla. Nyní se chystá do Bruselu poslat další žádost – tentokrát chce za tradiční českou specialitu prohlásit kysané zelí.

„Společnost Hamé chce i přes neúspěch v boji s Evropskou unií za označení marmeláda dále bojovat za tradiční české výrobky a tradiční postupy při zpracování ovoce a zeleniny,“ oznámila nedávno marketingová ředitelka společnosti Marcela Mitáčková.

Výroba kysaného zelí má na Moravě totiž letitou tradici. Například ve Slovácké frutě v Kunovicích, která patří Hamé, se jí věnují od roku 1925.

ČTĚTE TAKÉ:

Restrikce Evropské unie ohledně Českých potravin v posledních dnech plnily stránky novin. Společnost Hamé nedávno neuspěla se svojí žádostí o zařazení meruňkové, jahodové a linecké marmelády na seznam zaručených specialit EU.

Verdikt lucemburského evropského soudu také nedávno potvrdil zákaz užívání názvu pomazánkové máslo u výrobků obsahujících méně než 80 procent mléčného tuku.

Zpracování a šlapání zelí ve firmě Hamé v Kunovicích.

Zpracování a šlapání zelí ve firmě Hamé v Kunovicích.

V posledních říjnových dnech nabídlo Hamé zájemcům ukázku celého procesu výroby kysaného zelí od čištění, krouhání, šlapání a zakonzervování tanku až po ukázku finálního výrobku. Jedním z nejzajímavějších momentů byla ukázka tradičního šlapání zelí pracovnicemi závodu přímo v tancích.

„Během směny našlapou ženy téměř desetikilometrovou trasu. Tanky mají objem 15 až 30 tun zelí a naplnění trvá přibližně tři směny, což je 24 až 32 hodin,“ uvedl ředitel závodu David Kladroba. Hamé nepoužívá chemickou konzervaci, jednotlivé vrstvy zelí se pouze prosypou solí a kmínem.

ČTĚTE TAKÉ:

„Poslední sešlapaná vrstva zelí se překryje plachtou a zatíží vodou, čímž dojde k uzavření tanku a omezení přístupu vzduchu. Zelná krouhanka pak zraje šest až osm týdnů a během této doby probíhá spontánní mléčné kvašení bez jakéhokoliv přídavku látek na podporu kvašení,“ popsal proces Kladroba.

Dodal, že tento proces kvašení odpovídá klasickému způsobu výroby kysaného zelí v domácích podmínkách. „Rádi bychom naše klienty chránili před nákupem nekvalitního zboží. Značka zaručeně česká specialita předá zákazníkovi ihned informaci o tom, že jde o zboží s dobrým jménem vyrobené tradičním způsobem a bez chemie,“ doplnila Mitáčková.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...