17. prosince 2010 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

S&P snížila rating Sazky, vidí riziko platební neschopnosti

Sazka arena - otevření stadionu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka arena - otevření stadionu | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků loterijní společnosti Sazka na stupeň CC, zatímco doposud hodnotila závazky firmy známkou CCC-plus.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků loterijní společnosti Sazka na stupeň CC, zatímco doposud hodnotila závazky firmy známkou CCC-plus. Sazka uvedla, že v lednu nebude schopna zaplatit celou částku splatného dluhu, což podle S&P výrazně zvyšuje riziko platební neschopnosti firmy. Oznámila to dnes agentura Reuters.

"Riziko zrychlené akumulace dluhů vůči bankám se podle našeho názoru v krátkodobém výhledu nyní výrazně zvyšuje," píše se ve zprávě S&P. Hlavní rating S&P nechala v režimu pozorování, kde je už od loňska. Výhled ale nyní zhoršila na negativní. To znamená, že hodnocení schopnosti Sazky splácet dluhy by S&P ještě mohla zhoršit.

Sazka bere úpravu ratingu na vědomí
"Úpravu ratingu jsme vzali na vědomí. Intenzivně pracujeme na tom, co ratingová agentura doporučuje, tedy na restrukturalizaci finanční zadluženosti," reagoval pro agenturu mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Sazka se zadlužila při výstavbě pražské víceúčelové haly O2 arena. Na její financování byly původně vydány desetileté dluhopisy v objemu 175 milionů eur (asi 4,4 miliardy korun), které později nahradila emise v objemu 215 milionů eur.

Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, mimo jiné Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Podle předsedy svazu Pavla Kořana je Sazka ekonomicky zdravou společností a její generální ředitel Aleš Hušák má plnou důvěru ČSTV. "Jsem přesvědčený o tom, že Sazka je z provozního pohledu zdravou společností, k dnešnímu dni vydělala víc než 1,256 miliardy korun. Takže to je fungující společnost. Problém je s abnormální dluhovou službou, ale tam se dá najít i v dlouhodobém horizontu řešení," řekl Kořan Rádiu Česko.

Za problémy prý mohou věřitelské banky
Podle Kořana za současné problémy Sazky mohou stát a věřitelské banky, které začaly prodávat své pohledávky. O tom, že by se za Sazku svým majetkem zaručil ČSTV a další sportovní svazy, se podle něj neuvažuje.

Podle informací médií dluh Sazky vůči Komerční bance v hodnotě kolem 500 milionů korun a vůči Raiffeisenbank v hodnotě asi 400 milionů koupil miliardář Radovan Vítek. Do financování Sazky je zapojena také Česká spořitelna, banka Fortis a J&T Banka, ani jedna z nich se ale podle deníku Mladá fronta Dnes k ukončení svého financování zatím nechystá.

Sazka podle serveru časopisu Týden oznámila, že 12. ledna příštího roku zaplatí pouze část splátky dluhopisů ve výši jistiny. To znamená, že Sazka nezaplatí z dluhopisů splatné úroky. Podle mluvčího Zikmunda ve čtvrtek Sazka jednala s významnou částí držitelů svých dluhopisů o restrukturalizaci finanční zadluženosti. Návrhy z tohoto jednání budou "v nejkratším možném termínu předloženy oficiální valné hromadě držitelů dluhopisů", dodal mluvčí.

Na začátku příštího roku má Sazka podle serveru Týden.cz na jistině zaplatit čtyři miliony eur a na další miliony eur přijdou Sazku úroky. V letošním roce měla Sazka podle své výroční zprávy za rok 2009 zaplatit na jistině šest milionů eur a dalších více než 18 milionů eur na úrocích pro držitele dluhopisů. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vyloučil jakoukoli pomoc ze strany státu.

Sazka

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie. Za letošní tři čtvrtletí vytvořila Sazka čistý zisk 1,036 miliardy korun, což bylo na úrovni stejného období roku 2009. Ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu, v poslední době posílá ale podle sportovních svazů kvůli splátkám za stavbu O2 areny na sport méně peněz než dříve.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!