24. února 2014 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

S připojením budoucnosti stáhnete film za vteřinu. Přijde za šest let

Superrychlý internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superrychlý internet | foto: Shutterstock

BARCELONA Superrychlá mobilní síť, která umožní stáhnout si celovečerní film ve vysokém rozlišení během sekundy, začne fungovat pravděpodobně až kolem roku 2020. Vyvíjená síť 5G ale bude primárně určená pro komunikaci mezi přístroji.

Ve skutečnosti bude síť vybudovaná pro auta, lednice, chytré hodinky, kartáčky na zuby, žárovky a celou škálu dalších každodenních věcí, aby spolu mohly navzájem komunikovat on-line v rámci fenoménu známého jako "internet věcí".

Zvládání tohoto nového provozu je klíčovou výzvou pro operátory, kteří se sešli na kongresu pořádaném ve španělské Barceloně. Celosvětově se datový provoz generovaný mobilními zařízeními lidí zvýší do roku 2018 zhruba jedenáctinásobně, uvedl americký výrobce telekomunikačních zařízení Cisco.

Ovšem provoz generovaný propojenými objekty, takzvaná M2M komunikace, už do roku 2015 bude větší než provoz všech mobilních telefonů na světě, uvedla společnost Cisco ve studii.

Zpravodajství z Barcelony:

Mobilní sítě budou muset do roku 2020 tisícinásobně posílit kapacitu, aby se vyrovnaly s obrovským nárůstem M2M provozu, a aby se zabránilo časovým prodlevám, řekl vysoký představitel finské skupiny Nokia Solutions Network Ulrich Dropmann. Mnoho objektů bude posílat jen hrstku dat, ale jejich společný proud bude značný, dodal.

5G sítě budou spuštěny v roce 2020 s širším rozšířením od roku 2025, uvedl Frédéric Pujol z konzultantské skupiny IDATE. Představa 5G sítí se může zdát hodně vzdálená zemím, kde ještě nebyly zavedeny ani 4G sítě. Ale ve státech s nejvyšší úrovní propojení, jako je například Jižní Korea, už operátoři zavádějí pokročilé verze 4G, aby zvládli poptávku.

"Pokud se nyní nepřipravíme na příští generaci, pak brzy dosáhneme hranic, které může 4G nabídnout," řekl Thibaut Kleiner, který je poradcem eurokomisařky pro nové technologie Neelie Kroesové.

Evropa kulhá za Asií

A v sázce je nesmírně mnoho ve světě, který je čím dál tím závislejší na mobilních sítích. A zároveň ve světě, kde Evropě hrozí, že začne zaostávat - jejím posledním velkým úspěchem na tomto poli bylo vytvoření GSM, tedy 2G sítě na konci 90. let.

Aby se vrátila zpět do hry, spustila Evropská komise koncem loňského roku iniciativu známkou jako 5G PPP (Public-Private Partnership) s cílem vyvinout novou síť. Tato iniciativa svádí dohromady výrobce zařízení a provozovatele sítí. Brusel na tento projekt vyčlenil 700 milionů eur do roku 2020 a stejnou částku dodá soukromý sektor.

Ovšem jihokorejské ministerstvo pro vědu minulý měsíc oznámilo zahájení projektu rozvoje 5G s rozpočtem 1,6 bilionu wonů (asi 30 miliard korun). "Země v Evropě, Čína a Spojené státy se velmi snaží o rozvoj 5G technologií. Věříme, že na tomto trhu bude během několika let ostrý boj," uvedlo jihokorejské ministerstvo.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz