12. října 2012 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

S tryskáčem ČEZ jsme ušetřili, hájí Peake let do Bruselu

Karolína Peake | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Peake | foto: ČTK

PRAHA Podle Karolíny Peake (LIDEM) byl let do Bruselu na Den české energetiky tryskáčem společnosti ČEZ levnějším řešením, než kdyby musela v Belgii přenocovat. „ČEZ to platil, ale moje letenka bude přeúčtována Úřadu vlády,“ říká vicepremiérka v krátkém rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Na konferenci v Bruselu měla Peake zastupovala ministra průmyslu Martina Kubu, který navazoval obchodní kontakty s iráckou delegací v Praze.

Lidovky.cz: Nelitujete toho, že jste do Bruselu letěla? Vzhledem k rozruchu, který cesta vyvolala?
Považuji za správné rozhodnutí, že jsem tam byla. Pokaždé se této konference účastní někdo za naší vládu a nevidím v tom žádný problém. Ta akce byla otevřená všem firmám, účastnil se jí komisař za energetiku (Günther Oettinger – pozn. red.) nebo europoslanec Jerzy Buzek. Rozhodně to nebyla žádná lobistická akce.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Ale večerní program už byl plně v režii ČEZ...
To je pravda, druhá věc je večeře, kterou opravdu hostil ČEZ. Té jsem se účastnila stejně tak, jako ostatní hosté, o kterých jsem předtím mluvila.

Lidovky.cz: Na akci se zástupci konkurenčních firem prý nemohli dostat. Jak večeře probíhala?
Večeře vypadala úplně normálně. Měl projev předseda energetické komise Oettinger, následoval kulturní program a pak samozřejmě jídlo. Byla jsem tam asi hodinu a půl a pak jsme odjeli.

Lidovky.cz: Proč jste do Bruselu letěla soukromým tryskáčem ČEZ? Kdo let platil?
Ano, letěla jsem tam se zástupci ČEZ (společně s šéfem společnosti Danielem Benešem – pozn. red.). Ten to také platil, ale moje letenka bude přeúčtována Úřadu vlády. Ptala jsem se, jakým způsobem to bylo financované, jak to bylo drahé, a byla jsem ujištěna, že to celé vyšlo daleko levněji, než kdybychom letěli normálním letem a museli platit ubytování. Potřebovali jsme tam totiž být v deset hodin dopoledne a vraceli jsme se až o půlnoci.

Lidovky.cz: Proč jste jela právě vy? Energetikou se přece váš úřad nezabývá. 
Byla jsem požádána o účast, pan ministr průmyslu Kuba se totiž účastnil setkání s iráckým premiérem na žádost pana Nečase, protože mu záleží na našich dobrých vztazích s Irákem, kde můžeme získat dobré odbytiště a kontakty.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz