30. března 2011 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Saab má problémy, musel zastavit výrobu

Protesty proti zrušení automobilky SAAB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti zrušení automobilky SAAB | foto: Reuters

STOCKHOLM Ztrátová švédská automobilka Saab dnes obnovila výrobu ve své hlavní továrně. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí podniku. Výroba byla v úterý dočasně přerušena kvůli problémům s dodávkami. Saab je od loňského roku součástí nizozemské firmy Spyker.

"Produkce byla v úterý na dvě hodiny zastavena," uvedl generální ředitel Spykeru Victor Muller. Dodal, že přerušení výroby způsobila dopravní společnost, která požadovala lepší platební podmínky. Švédský deník Dagens Industri předtím informoval, že za přerušením výroby stály nezaplacené účty u dodavatelů.

Čtěte více:

Spyker se začátkem loňského roku po vleklých jednáních dohodl s americkou automobilkou General Motors, že koupí její ztrátovou divizi Saab za 400 milionů dolarů (zhruba sedm miliard Kč) v hotovosti a akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Jeden z ředitelů automobilky Saab Jan Ake Jonsson.

Řada odborníků se ke spojení podniků Spyker a Saab staví skepticky. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM se stal v roce 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Spykeru se ještě nikdy nepodařilo vykázat zisk a se ztrátou počítá i v letošním roce.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.