18. května 2016 21:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Saab představil nový gripen, může nést víc zbraní a dál doletí

Ve švédském Linköpingu byl představen stíhací letoun nové generace Gripen E. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve švédském Linköpingu byl představen stíhací letoun nové generace Gripen E. | foto: ČTK

LINKÖPING Ve švédském Linköpingu byl ve středu představen stíhací letoun nové generace Gripen E. Oproti předchozím verzím gripenů má nová stíhačka vylepšený systém avioniky, tedy elektrických a elektronických přístrojů, může nést více zbraní a doletět dále díky silnějšímu motoru a možnosti nést větší objem paliva, oznámil výrobce, švédská společnost Saab.

Gripeny v současnosti využívá pět zemí: kromě České republiky, která má pronajato 14 letounů, je to také Švédsko, Jihoafrická republika, Maďarsko a Thajsko. Gripeny objednala také Brazílie a předběžně si je vybralo Slovensko. Gripen příští generace začne Saab dodávat Švédsku a Brazílii v roce 2019.

Oproti předchozím verzím gripenů má nová stíhačka vylepšený systém avioniky,...
Stíhací letoun nové generace Gripen E JAS 39.

Představení nového gripenu se zúčastnili mimo jiné švédský ministr obrany a velitelé švédského a brazilského letectva. „Státy potřebují moderní protivzdušnou obranu pro uchování své národní suverenity. Náklady na ni však ve srovnání s ostatními výdaji ve společnosti musí být přiměřené. Proto Saab vyvinul pro Gripen E takové konstrukční a výrobní metody, aby došlo k současnému nárůstu schopností a poklesu nákladů,“ uvedl generální ředitel Saabu Hakan Buskhe.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč