7. září 2009 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Saab se opět vrátí do švédských rukou, Koenigsegg shání peníze

Saab se vrátí do švédských rukou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saab se vrátí do švédských rukou | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédský výrobce luxusních vozů Koenigsegg předložil vládě nový plán pro financování dohodnutého převzetí švédské automobilky Saab Automobile.

Agentuře Reuters to dnes řekl státní tajemník Joran Hagglund. Dodal, že plán již od vlády kromě záruk na půjčku od Evropské investiční banky (EIB) nevyžaduje žádné dodatečné úvěry.

Koenigsegg v srpnu podepsal smlouvu o převzetí ztrátové automobilky Saab od americké společnosti General Motors, financování této akvizice však ještě nebylo dořešeno.

Firma Koenigsegg podle dřívějších informací doufá, že pro Saab od EIB získá 4,3 miliardy švédských korun (téměř 11 miliard Kč). Hagglund uvedl, že vláda se společností Koenigsegg stále jedná o zárukách na tento úvěr.

Automobilku GM donutila k prodeji Saabu tíživá finanční situace. GM nedávno opustila bankrotový režim poté, co se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přeměnila v menší podnik. Ten by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. GM nyní pracuje rovněž na prodeji německé automobilky Opel a amerických značek Saturn a Hummer.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz