12. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Salát vypěstovaný robotem. V Americe otevřeli farmu, která téměř nepotřebuje lidi

Autonomní farma vypěstuje salát i bez člověka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autonomní farma vypěstuje salát i bez člověka. | foto: Reprofoto

LOS ANGELES / PRAHA První americkou farmu plnou robotů otevřeli na začátku října v Kalifornii. Firma Iron Ox, která stojí za první farmou, kde není potřebný lidský zásah, si klade za cíl omezit nedostatek pracovních sil a vyhovět tlaku na produkci většího množství plodin. Autonomní verze farmy by měla dokázat vyprodukovat až třicetinásobnou produkci než tradiční.

Na ploše 186 m2 rostou listová zelenina a bylinky v jednotlivých květináčích, které měří 1,22 metrů na 2,44 metrů. „Růstové moduly“ váží přes 300 kilogramů. Na tyto rostliny nemusí během růstu sáhnout lidská ruka, o všechno se starají roboty. O očkování a proces po sklizni, tedy zabalení a kontrolu zeleniny, se však musí postarat člověk.

Jemné zacházení

Robotické rameno, které je plně autonomní, sklízí rostliny uchopením jednotlivých květináčů. To snižuje škody na samotné rostlině. Robot se k rostlinám chová opravdu jemně. Dvě kamery, které má na sobě umístěné robotické rameno, umožňují rozpoznat konkrétní chorobu, škůdce a abnormální chování rostliny.

Roboty jsou řízené díky softwaru založeném na cloudovém rozhraní, které jim říká, kdy mají sklízet či zalévat. „Každý robot ví, jak dělat svoji práci. Neví ale, kdy by měli úkol provést,“ řekl serveru The Guardian Brandon Alexander,  spoluzakladatel firmy Iron Ox.

Společnost Iron Ox plánuje zahájit prodej svých sklizených produktů do některých restaurací a obchodů s potravinami v průběhu letošního roku. V příštích letech chtějí zakladatelé otevřít další autonomní farmy v jiných městech.

pkPatrik Kozlík