30. června 2011 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsung chce zakázat dovoz Applů do USA

Obchod firmy Apple v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod firmy Apple v New Yorku | foto: Reuters

SOUL Korejský technologický koncern Samsung Electronics podal na svého amerického rivala Apple stížnost americké Komisi pro zahraniční obchod (ITC) kvůli sporům o patentovou ochranu.

Požaduje v ní, aby komise zakázala dovoz přístrojů iPod, iPhone a iPad do USA, protože v nich Apple podle něj zneužila jeho technologií. Samsung v dnešní zprávě dodal, že nadále bude svá práva duševního vlastnictví aktivně hájit.

ČTĚTE VÍCE:

Před případným zákazem dovozu zboží Apple do USA bude muset ITC nejprve souhlasit s tím, že se obviněním od Samsungu bude věnovat. Proces přitom může trvat dlouhou dobu.

Samsung předložil případ komisi v úterý. V dokumentu uvádí, že přístroje od Apple zneužívají pět jeho patentů včetně telekomunikačních standardů a inovací uživatelského rozhraní. Spor je další z řady právních pří, které proti sobě oba podniky navzájem vedou kvůli svým chytrým telefonům a počítačovým tabletům.

Samsung navíc předložil novou patentovou žalobu na Apple u federálního soudu v americkém Delaware, a to ve středu. Právní bitva mezi giganty se tak opět přiostřuje.

V dubnu podala Apple žalobu na Samsung u federálního soudu v Kalifornii, podle níž korejský podnik ve svých mobilních telefonech Galaxy a tabletech "otrocky" kopíruje její iPhone a iPad. Samsung se proti tomu postavil vlastní žalobou, také v Kalifornii, a Apple přitvrdila dalším soudním sporem v Jižní Koreji. Mluvčí Apple se k vývoji odmítl vyjádřit.

Samsung vedle svých vlastních mobilů a tabletů vyrábí i mikročipy pro zařízení od Apple. Jen v loňském roce tyto zakázky vytvořily korejské firmě tržby kolem 5,7 miliardy dolarů (zhruba 95,4 miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK