26. října 2012 13:24, aktualizováno  14:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsung díky Galaxy mánii zdvojnásobil zisky, prodeje iPadů zklamaly

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab | foto: Reuters

SOUL/CUPERTINO Jihokorejský gigant Samsung Electronics podle posledních výsledků téměř zdvojnásobil čistý zisk díky silné poptávce po chytrých telefonech Galaxy. Také jeho americký konkurent Apple ve čtvrtek ohlásil výrazný nárůst čtvrtletního zisku i tržeb. Prodej jeho tabletů iPad však nesplnil očekávání.

Jihokorejský výrobce elektroniky ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobil čistý zisk na rekordních 6,56 bilionu wonů (115 miliard Kč) a to hlavně díky silné poptávce po chytrých telefonech Galaxy.

ČTĚTE TAKÉ:

Tržby společnosti stouply o více než čtvrtinu na 52,2 bilionu wonů. Akcie podniku však oslabily o dvě procenta kvůli obavám z poklesu prodeje chytrých telefonů v důsledku stoupající konkurence.

„Hlavní obavou ohledně Samsungu je zpomalení tempa růstu u chytrých telefonů. Vzhledem k rostoucí konkurenci na trhu bude obtížné udržet si vysoké marže,“ řekl jeden z analytiků makléřské společnosti Hana Daetoo Securities.

Zisky z iPhone

Samsung podle výzkumné společnosti IDC prodal ve třetím čtvrtletí 56,3 milionu chytrých telefonů, což mu zajistilo téměř třetinový podíl na světovém trhu.

Apple ve stejném období prodal necelých 27 milionů iPhonů. Samsung navíc těží také z prodeje iPhonů, protože pro ně vyrábí mikroprocesory, čipy a obrazovky.

Firma nicméně uvedla, že její telefony Galaxy S III a Galaxy Note II by jí měly pomoci udržet ve čtvrtém čtvrtletí vysokou ziskovost. Dodala, že hodlá učinit agresivní kroky k posílení svého podílu na trhu s počítačovými tablety.

Galaxy Tab nejsou dost 'sexy'

„Trh s tablety prochází velmi významnou změnou,“ upozornila společnost Samsung.

Dodala, že nový prostor k růstu na tomto trhu by mohl otevřít příchod menších tabletů, které svou velikostí stojí na půli cesty mezi chytrými telefony a klasickými tablety.

Jedničkou na trhu s tablety je americký konkurent Apple, který tento měsíc představil menší a levnější verzi svého populárního přístroje iPad.

„Samsungu bude ještě určitý čas trvat, než sníží náskok Applu u tabletů. Jeho tablety Galaxy Tab nejsou dost sexy na to, aby v prodeji překonaly iPady,„ uvedl jeden z analytiků firmy NH Investment & Securities.

iPad tolik netáhl

I největší konkurent Samsungu, americký Apple, zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku tržby na 35,96 miliardy dolarů, což zhruba odpovídá odhadům analytiků. Očekávání se naplnila přesto, že prodeje tabletů iPad zaostaly za očekáváním.

ČTĚTE TAKÉ:

Veškeré naděje nyní firma soustřeďuje na kvartál končící v prosinci, kdy se projeví prodeje nových telefonů iPhone 5. V nynějším čtvrtletí prodal Apple 26,9 milionu telefonů iPhone, což bylo na horní hranici očekávání. Zklamáním byl prodej pouhých 15 milionů tabletů iPad.

Čistý zisk firmy dosáhl 8,2 miliardy dolarů, tedy 8,67 dolaru na akcii. Ve stejném období loňského roku dosahoval zisk 6,6 miliardy dolarů, tedy 7,05 na akcii. Tržby se oproti loňsku zvýšily o 27 procent, ve 3. čtvrtletí se v meziročním srovnání zvýšily tržby o 23 procent.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK