7. října 2014 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mobily Samsung se přestávají prodávat. Předhání je Apple i Číňané

Zahnutý displej přístroje společnosti Samsung „Galaxy Note Edge“, zveřejěného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahnutý displej přístroje společnosti Samsung „Galaxy Note Edge“, zveřejěného... | foto: ČTK/APČTK

SOUL Výrobce smartphonů Samsung zažívá špatné období. Za poslední tři měsíce očekává dramatický propad zisků - o celých 60 procent. Jihokorejské firmě škodí hlavně slabý prodej chytrých telefonů, v některých kategoriích začíná prohrávat s Applem i silnou čínskou konkurencí.

Zisk Samsungu bude nejnižší za víc než tři roky. Výhled prodeje chytrých telefonů na čtvrté čtvrtletí je zatím podle odhadů společnosti nejistý. Za celý rok by tak Samsung mohl vykázat první pokles zisku od roku 2011.

Samsung je největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Jeho podíl na trhu s chytrými telefony však podle údajů Strategy Analytics v posledních dvou čtvrtletích klesl.

PSALI JSME:

V segmentu prémiových telefonů ho překonává konkurenční Apple se svým přístrojem iPhone, v kategorii levnějších přístrojů pak čínští konkurenti Lenovo a Xiaomi.

Firma v úterý oznámila, že podle předběžných výsledků se její provozní zisk za třetí čtvrtletí zřejmě snížil z loňského rekordu o 59,7 procenta na 4,1 bilionu wonů, což je v přepočtu 83,6 miliardy korun. To je nejhorší výsledek od druhého čtvrtletí 2011. Zisk Samsungu klesl už čtvrté čtvrtletí za sebou.

V mobilní divizi se má zisk propadnout na více než dva biliony wonů z loňských 6,7 bilionu wonů. Mobilní divize se loni na celkovém provozním zisku podílela téměř 70 procenty.

Mnoho analytiků a investorů se domnívá, že mobilní divize Samsungu má své nejlepší dny za sebou.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz