27. srpna 2012 10:27, aktualizováno  11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcie Samsungu se po vítězství Applu prudce propadly

Samsung | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung | foto: Reuters

SOUL Akcie jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics reagovaly na drtivé vítězství konkurenční společnosti Apple v klíčovém patentovém sporu poklesem o sedm procent. Firma tak ztratila ze své tržní hodnoty 12 miliard dolarů (239 miliard Kč).

Analytici však Samsung zdaleka neodepisují a zásadní dopad rozhodnutí na jeho zisky zatím nepředpokládají, uvedla agentura Reuters. Samsung bude muset podle pátečního verdiktu kalifornského soudu zaplatit Applu odškodné 1,05 miliardy dolarů (20,9 miliardy Kč) za to, že podle výroku poroty zneužíval jeho patenty k telefonům iPhone a tabletům iPad.

ČTĚTE TAKÉ:

Samsung se však hodlá odvolat a konečné rozhodnutí včetně otázky zákazu prodeje jeho nejprodávanějších telefonů přijde až někdy za měsíc, uvedli analytici. Akcie Samsungu klesly na burze v Soulu až o osm procent, což byl jejich nejprudší propad za téměř čtyři roky, a uzavřely se ztrátou 7,5 procenta.

Objem obchodování s nimi dosáhl čtyřnásobku denního průměru z minulého týdne a byl nejvyšší od října 2008. Za posledních 12 měsíců ale akcie Samsungu díky rekordním ziskům stále získávají asi 75 procent.

Právní bitva mezi Applem a Samsungem - grafika
Právní bitva mezi Applem a Samsungem - grafika

Právní bitva mezi Applem a Samsungem - grafika

Analytici čekají, že na výsledcích Samsungu se letos výsledek sporu zásadněji neprojeví a jeho zisk se kvůli nákladům na odškodné jen mírně sníží. "Se Samsungem by to mělo být dobré - znamená to pro něj snížení zisku o čtyři až pět procent," řekl Reuters manažer jednoho hedgeového fondu v Hongkongu. Upozornil také na to, že dlouhodobě je na tom Samsung dobře, protože má 65.000 patentů proti 9000 patentům Applu a Apple navíc závisí na dodávkách čipů od Samsungu.

Analytici čekají, že rozhodnutí by mohlo negativně dopadnout také na akcie společnosti Google, na jejíž platformě Android se telefony Samsungu a řady dalších výrobců budují. Prospěje naopak Applu a třetím hráčům v oboru, zejména finské Nokii, která za oběma soudícími se giganty na trhu chytrých telefonů ztrácí.

Akcie Nokie dopoledne vyskočily o deset procent a o 1,6 procenta posílily v Evropě obchodované akcie jeho softwarového partnera Microsoft. "Kromě Applu budou hlavními beneficienty tohoto výsledku Microsoft a Nokia," konstatoval Sami Sarkamies z banky Nordea.

Apple nyní žádá soud o zákaz prodeje produktů Samsungu v USA a soud stanovil termín řízení na 20. září. Pro Samsung bude nyní klíčové, zda se Apple zaměří i na jeho nejnovější vlajkový telefon Galaxy S3, který soud do rozhodnutí nezahrnul. Podle analytiků na něm bude Samsung schopen urychleně udělat změny, aby neporušoval patenty Applu.

"Rozhodnutí je pro Samsung nákladnou lekcí, ale také příležitostí přejít na novátorštější myšlení a přijít se skutečnou alternativou k dobře známému hardwaru Applu," uvedli analytici banky Morgan Stanley.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz