25. ledna 2013 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsung potvrdil svoji dominanci. Rekordně zvýšil náskok před Apple

Samsung | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung | foto: Reuters

SOUL Jihokorejský koncern Samsung Electronics hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 7,04 bilionu wonů (asi 126,3 miliardy korun). To je meziroční nárůst o 76 procent. Mobilní divize, která je pro Samsung klíčová, zisk podle sdělení firmy více než zdvojnásobila. Potvrzuje se tak, že Samsung dál zvyšuje náskok před svým úhlavním rivalem, americkou společností Apple.

Provozní zisk, který je přesnějším měřítkem úspěšnosti firmy, se zvýšil dokonce o 89 procent, a vystoupil tak na nový rekord 8,84 bilionu wonů (asi 158,7 miliardy korun). Tržby vzrostly o 19 procent na 56,06 bilionu wonů (zhruba jeden bilion).

700 tisíc telefonů denně

Samsung se stal největším výrobcem smartphonů loni, kdy předstihl svého konkurenta Apple. Od té doby náskok jen zvyšuje, což potvrzují i poslední čísla.

V minulém čtvrtletí prodával smartphony tempem více než 480 za minutu, tedy zhruba 700 000 za den.

Divize mobilních přístrojů, která vyrábí i smartphony a počítačové tablety, zisk více než zdvojnásobila na 5,44 bilionu wonů (asi 97,6 miliardy).

Pomohla k tomu širší nabídka smartphonů, od nejlevnějších až po ty nejdražší. Tato divize se na celkovém zisku firmy podílela asi z 62 procent, před rokem to bylo asi 55 procent.

Samsung nezveřejňuje počet prodaných smartphonů, analytická organizace Strategy Analytics nicméně odhaduje, že jich firma ve čtvrtletí prodala asi 63 milionů. Konkurenční Apple sdělil, že v minulém čtvrtletí odeslal prodejcům 47,8 milionu smartphonů iPhone. To byl sice rekord, zároveň to ale byl horší výsledek, než čekali analytici.

Opatrné investice

Poprvé od finanční krize ale Samsung zaujal opatrný postoj a plán investic na letošní rok nechal na loňské úrovni 23 bilionů wonů (asi 413 miliard). To byl nový rekord, nicméně výsledková zpráva odhalila, že v posledním čtvrtletí už firma začala investice omezovat. Ještě v říjnu totiž management tvrdil, že objem investic za loňský rok by měl dosáhnout 25 bilionů wonů.

Z burzy

Akcie Samsungu na výsledky hospodaření reagovaly poklesem o 2,5 procenta na 1417 wonů. Analytici totiž čekali, že firma zvýší kapitálové výdaje o čtyři až 20 procent a nepříznivě je překvapil i výhled prodeje smartphonů a počítačů.

Za poslední čtvrtletí nicméně akcie Samsungu zpevnily asi o 12 procent, zatímco akcie Applu o více než 20 procent oslabily.

K opatrnosti firmu vede slabší poptávka po osobních počítačích a předpokládaný pokles tempa růstu prodeje smartphonů. Samsung je totiž i klíčovým dodavatelem počítačových čipů a mezi jeho zákazníky patří rovněž Apple, ačkoliv je to ve výrobě smartphonů a tabletů jeho hlavní konkurent.

Apple, s nimž Samsung vede řadu patentových sporů, už avizoval, že paletu dodavatelů rozšíří, a bude tedy méně nakupovat od Samsungu. Ve svém oboru patří Samsung mezi firmy, které investují nejagresivněji. S výjimkou roku 2009 Samsung zvyšoval objem plánovaných investic nepřetržitě od roku 2004.

Očekává se pokles

Samsung očekává, že globální trh prodeje osobních počítačů v důsledku vyššího zájmu o mobilní přístroje letos klesne asi o pět procent. Trh počítačů podle konzultační společnosti IHS iSuppli poprvé po 11 letech klesl už loni.

Méně příznivě ale Samsung hodnotí i trh smartphonů, který podle něj proti předchozímu čtvrtletí klesne. Čtvrté čtvrtletí totiž díky sezonním vlivům bývá nejsilnější.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz