27. dubna 2012 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsung sesadil Nokii. Prodává víc mobilů

Jihokorejský výrobce telefonů, firma Samsung, má smělé plány. Na fotce je její šéf, Choi Gee-sung | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejský výrobce telefonů, firma Samsung, má smělé plány. Na fotce je její šéf, Choi Gee-sung | foto: ČTK

SOUL Jihokorejský elektrotechnický obr Samsung Electronics prodal v prvním čtvrtletí asi 93,5 milionu mobilních telefonů. Po 14 letech tak ukončil nadvládu finské Nokie, která jich prodala kolem 83 milionů.

Samsung to uvedl spolu s výsledky hospodaření, které ukázaly, že podnik má rekordní provozní zisk. Firma vede i na trhu smartphonů, kde poráží americkou společnost Apple.

ČTĚTE TAKÉ:

Samsung má každý čtvrtý

Ze všech mobilních telefonů, které se ve světě prodají, má podle konzultační společnosti Strategy Analytics každý třetí až čtvrtý značku Samsung. Smartphonů všech modelů Samsung ve čtvrtletí prodal 44,5 milionu, takže má na tomto trhu podíl přes 30 procent.

Tržní hodnota Samsungu dosahuje asi 190 miliard dolarů (asi 3,6 bilionu korun). To je asi jedenáctkrát více, než činí tržní hodnota japonského rivala Sony. Samsung už teď více než 70 procent provozního zisku generuje právě z prodeje mobilních telefonů a smartphonů.

Samsung v prvním čtvrtletí vytvořil provozní zisk 5,85 bilionu wonů (asi 5,15 miliardy dolarů; 96,5 miliardy Kč). To je proti stejnému období loni nárůst asi o 98 procent. Celkové tržby se ve čtvrtletí meziročně zvýšily o 22 procent na 45,3 bilionu wonů (asi 747,5 miliardy Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!