15. ledna 2015 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Samsung si dělá zálusk na BlackBerry. Nabízí 7,5 miliardy dolarů

Blackberry (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blackberry (ilustrační foto). | foto: Reuters

SOUL Jihokorejská společnost Samsung Electronics nedávno oslovila výrobce chytrých telefonů BlackBerry a nabídla mu převzetí až za 7,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 178,4 miliardy korun.

Na případný obchod upozornila agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj a materiály, které agentura viděla. Kanadská společnost BlackBerry vlastní cenné patenty.

Podle zdroje představuje cena nabídnutá Samsungem za jednu akcii ve srovnání se současnou cenou akcií BlackBerry na trhu zisk až 60 procent. Představitelé obou firem se měli minulý týden setkat kvůli jednání o možné transakci. Zpráva poslala akcie BlackBerry vzhůru až o téměř 30 procent.

PSALI JSME:

BlackBerry - průkopník chytrých telefonů - však jednání o převzetí se Samsungem popřela. Samsung se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Každé zahraniční převzetí kanadské firmy musí schválit také vláda. Mluvčí kanadského premiéra Stephena Harpera se ke zprávě odmítl vyjádřit. „Nekomentujeme spekulace,“ řekl mluvčí Jason MacDonald. Stejně se vyjádřila i mluvčí ministerstva průmyslu, které by mělo na starosti přezkoumání případné dohody.

Samsung by převzetím získal patenty BlackBerry, které by mu mohly pomoci v boji s dlouhodobým rivalem, americkou firmou Apple.

Společnost BlackBerry, původně Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní však BlackBerry na trhu výrazně zaostává za přístroji s operačním systémem Android a také za telefony iPhone od americké společnosti Apple. Podíl BlackBerry na světovém trhu s chytrými telefony se koncem roku 2013 propadl pod dvě procenta ze zhruba 20 procent v roce 2009.

BlackBerry se nyní snaží obnovit ziskovost. Ztrátová firma v minulých letech v rámci úsporných opatření propustila zhruba 9500 zaměstnanců, tedy více než polovinu své celkové pracovní síly. Vedení doufá v obnovení ziskovosti počátkem letošního roku.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.