Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Kalifornii zbankrotovalo už třetí město za poslední týdny

Kalifornské San Bernardino | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalifornské San Bernardino | foto: Wikipedia

SAN FRANCISCO Městská rada San Bernardina se v úterý rozhodla požádat o soudní ochranu před věřiteli, San Bernardino tak je třetím městem v Kalifornii za poslední týdny, které svou finanční krizi řeší uchýlením se do bankrotového režimu.

Mezi pozorovateli to už vzbuzuje obavy z toho, že kalifornská města budou namísto obtížného a nepopulárního škrtání výdajů a zvyšování příjmů hledat řešení potíží v bankrotech, což může mít těžký dopad na americký trh komunálních dluhopisů.

ČTĚTE TAKÉ:

San Bernardino vyčerpalo rezervy a výdaje překročilo o 45 milionů dolarů

Radní v úterý odhlasovali žádost o ochranu poté, co radnice zveřejnila zprávu, podle níž stojí město před bezprostřední finanční krizí. San Bernardino podle ní vyčerpalo své rezervy a plánované výdaje překročí ve fiskálním roce do konce června 2013 příjmy o 45 milionů dolarů (932 milionů korun). Soudní ochrana poskytne městu příležitost k ozdravení jeho financí, uvedla zpráva.

Už třetí kalifornské město zbankrotovalo.

Už třetí kalifornské město zbankrotovalo.

San Bernardino, které leží asi 100 kilometrů východně od Los Angeles, má 210 000 obyvatel a je druhé největší kalifornské město, které v poslední době vyhlásilo bankrot. Na konci června k tomu přistoupil Stockton blízko San Franciska s 300 000 obyvateli. Minulý týden o ochranu před věřiteli požádalo horské letovisko Mammoth Lakes s 8000 obyvateli.

Krach realitní bubliny

San Bernardino podobně jako Stockton trpí krachem realitní bubliny minulého desetiletí a vysokou nezaměstnaností, jeho finance ale plení i řada rozmařilých výdajů a vysoké náklady na platy a penze jeho zaměstnanců.

Město již vyjednalo s věřiteli úspory v sumě deseti milionů dolarů a za poslední čtyři roky snížilo počet zaměstnanců o 20 procent, uvádí zpráva radnice. Stále mu ale hrozí insolvence už tento měsíc v důsledků "účetních chyb, deficitního financování, stagnaci příjmů a růstu nákladů na penze a dluhovou službu".

"Nemohu uvěřit, jak rychle to odhlasovali," řekl k tomu agentuře Reuters analytik Dick Larkin z makléřské firmy HJ Sims, která se zaměřuje na trh komunálních obligací. "Doufám, že se Kalifornie nestane ohniskem municipálních bankrotů, protože když se tak stane, pak za to zaplatí každý obyvatel státu," dodal. Podle něj to povede k tomu, že pro všechny kalifornské veřejné subjekty až po úroveň státu se náklady na získání peněz na trhu dluhopisů výrazně zvýší.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...