1. května 2010 11:04, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šanghajské Expo praská ve švech, Češi otevřeli jako první

Nápor návštěvníků na výstavě Expo 2010 v Šanghaji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nápor návštěvníků na výstavě Expo 2010 v Šanghaji | foto: Reuters

ŠANGHAJ Světová výstava Expo 2010 v čínské obchodní metropoli Šanghaji dnes poprvé otevřela brány návštěvníkům a přilákala už desetitisíce lidí. Od rána se před vstupem tvořily dlouhé fronty, v nichž občas docházelo k ostrým výměnám názorů, když se někdo snažil o předbíhání.

Výstava, která je dvacetkrát větší než Expo 2008 ve španělské Zaragoze, potrvá půl roku a podle odhadů by ji za tuto dobu mělo navštívit asi 70 milionů návštěvníků.

"Je to skvělá příležitost jak komunikovat se světem, ale není to dobře organizované. V Číně žije příliš mnoho lidí," zhodnotil bezprostřední situaci obyvatel Šanghaje Lao Čchen.

Nápor návštěvníků na výstavě Expo 2010 v Šanghaji

Výstavní prostory o rozloze pěti čtverečních kilometrů již od prvních minut praskaly ve švech. A Expo 2010 již nyní láme i další rekordy. Účastní se ho například nejvíce účastníku za 159 let historie této akce. Také výstavní plocha je mnohem větší než byla v předchozích ročnících, představí se na ni se svými pavilony 189 zemí, včetně České republiky.

Český pavilon otevřel jako první

Český pavilon byl prý vůbec první, který dnes na výstavě otevřel. Jakmile se vytvořila fronta, tak jsme otevřeli, nebylo třeba na nic čekat, uvedl Stehlík. "Za první hodinu prošlo přes 7000 návštěvníků, takže jsme museli začít trochu brzdit, aby pavilon vůbec první nápor přežil. Máme z toho velkou radost," dodal Stehlík.

Český pavilonZájem připomínal zkušební den, kdy český pavilon navštívilo téměř 35 000 lidí. Přitom předpokládaná horní hranice návštěvnosti je asi 30 000 lidí denně.

Davy zájemců přivedl k českému pavilonu průvod pouličního divadla, jehož členové čekali za branami výstaviště na první návštěvníky již před devátou hodinou ranní místního času. České vlajky, hudbu, žongléry a akrobaty na chůdách bylo vidět a slyšet na stovky metrů.

Naprosto všechny podle Stehlíka přitahují reliéfy sejmuté z Karlova mostu. Jde o dvě bronzové plakety ze sochy Jana Nepomuckého, které si v Praze turisté hladí pro štěstí.

Všechny návštěvníky také zajímal obrazový záznam průletu nad českou krajinou z kokpitu českého ultralightu Sting. "Mysleli jsme původně, že to bude atrakce nejvíce pro děti. Ve frontě od rána do večera ale stojí hlavně dospělí. Číňani jsou prostě mnohem hravější než Evropané a drží je to i do vysokého věku," řekl Stehlík.

Slavnostní zahájení za přítomnosti dvou desítek šéfů států a vlád proběhlo již v pátek. Šestiměsíční událostí se chce Čína prezentovat světu jako nastupující světová velmoc.

Pavilony "neoblíbených" zemí

Dějiště výstavy bylo navrženo s ohledem na životní prostředí. Jeho součástí je kupříkladu největší solární elektrárna v Číně a dopravu zajišťují vozidla, která neznečišťují vzduch žádnými emisemi, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK