Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sankce připraví firmy “jen“ o stovky milionů, tvrdí Hospodářská komora

Nové sankce? To je pro nás naprosto nepřijatelné, vzkázala Moskva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové sankce? To je pro nás naprosto nepřijatelné, vzkázala Moskva | foto: Reuters

PRAHA Dopad ekonomických sankcí na české firmy bude menší, než se čekalo. Výzkum Hospodářské komory vycházející z odpovědí 140 společností tvrdí, že exportéři přijdou o desítky až stovky milionů korun.

Kvůli sankcím mezi Evropskou unií a Ruskem počítají čeští exportéři v dalších dvanácti měsících se ztrátami kontraktů nejvýše v řádech desítek až stovek milionů korun.

Ukazují to první výsledky průzkumu Hospodářské komory mezi téměř 140 českými firmami.

"První výsledky průzkumu reflektují skutečnost, že sankce se nevztahují na již probíhající kontrakty z roku 2013. Naši exportéři v průzkumu rovněž potvrdili, že případné ztráty budou známy až v roce 2015," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

ČTĚTE TAKÉ:

Exportéři avizují řádově desítky ohrožených kontraktů a stovky ohrožených pracovních míst.

"I tato fakta potvrzují, že panika a strach z fatálnosti dopadů aktuálně probíhajících sankčních opatření se zatím českými firmami výrazně nešíří, tedy vyjma firem, které v Rusku investovaly, a které v důsledku sankcí byly nuceny utlumit rozvoj svých ruských poboček," dodal Dlouhý.

Firmy: Pomůžou nám dostupnější víza

Firmy v průzkumu také potvrzují signály o zhoršující se platební morálce ruských partnerů, která má bezprostřední dopad na dlouhodobý pokles oboustranné důvěry.

Podnikatelé, kterých se sankce dotknou, se také snaží o úpravu výrobního či obchodního programu a potvrzují snahu hledat alternativní trhy.

Jako formu pomoci exportéři nejčastěji uvádějí doprovodné podnikatelské mise do nových teritorií, podporu účasti na zahraničních výstavách a veletrzích, případně finanční kompenzace od Evropské unie.

Exportéři by také uvítali větší míru vstřícnosti při udělování víz. "Zmírnění vízové politiky vůči ruskojazyčným teritorií hodnotíme jako stěžejní a vítané opatření s cílem podpory cestovního ruchu a investic," uvedla komora v tiskovém prohlášení.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...