20. listopadu 2014 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sankce připravily ruskou banku VTB téměř o 100 procent zisků

Logo ruské bankovní dvojky VTB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ruské bankovní dvojky VTB. | foto: Lilyana VynogradovaShutterstock

MOSKVA Ruska bankovní dvojka VTB tvrdě pocítila dopad mezinárodních sankcí. Za poslední tři měsíce ji oproti minulému roku spadl čistý zisk o 98 procent. Výrazně, která zaostala za odhady analytiků, požádala o státní pomoc.

VTB Bank za červenec, srpen a září vydělala pouze 0,4 miliardy rublů, což je v přepočtu 189 milionů korun.

Ruská firma se letos v létě stala terčem západních sankcí kvůli roli Putinovy země v ukrajinské krizi. Banka podle ruského ministra financí Antona Siluanova požádala stát o finanční podporu ve výši čtvrt bilionu rublů, tedy asi 118,4 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

 Vláda tento požadavek projedná ve čtvrtek. Analytici očekávali, že VTB bude ve třetím čtvrtletí hospodařit se ziskem tři miliardy rublů. To se nevyplnilo ani náhodou.

Ruská média už dříve spekulovala, že VTB požaduje od státu finanční podporu na posílení kapitálu. List Vedomosti se v této souvislosti již v říjnu zmiňoval o částce 200 miliard rublů. Žádost je však ještě o 50 miliard vyšší.

VTB má kvůli restrikcím, podobně jako jiné ruské banky, omezený přístup k zahraničnímu kapitálu. V září získala kapitál v objemu 214 miliard rublů, když ruské ministerstvo financí nakoupilo prioritní akcie VTB, tedy cenné papíry, s nimiž jsou spojena přednostní práva týkající se dividendy.

mipMichal Pavec