7. března 2014 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sankce vůči Rusku? Němci jsou proti, Putinovi ale nedůvěřují

Angela Merkelová a Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Vladimir Putin | foto: ČTK

BERLÍN Německá veřejnost nemá příliš chuť uvalit ekonomické sankce na Rusko kvůli jeho vpádu na Ukrajinu. Podporuje ale novou proevropsky orientovanou vládu v Kyjevě a jen velmi málo důvěřuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ve prospěch ekonomických sankcí vůči Rusku se v průzkumu společnosti Ifratest Dimap pro televizní stanici ARD vyslovilo 38 procent oslovených. Finanční pomoc pro ukrajinskou vládu podpořilo 72 procent respondentů, informovala dnes agentura Reuters.

Jenom 15 procent dotázaných se domnívá, že Moskva je spolehlivý partner. Tři čtvrtiny jsou toho názoru, že prezident Putin není důvěryhodný; 81 procent v něm spatřuje vůdce, který by použil veškeré prostředky, jaké má k dispozici, na prosazení ruských zájmů.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum také naznačil podporu postoji německé kancléřky Angely Merkelové. Merkelová se snaží přesvědčit Putina, aby souhlasil s 'kontaktní skupinou', která by obnovila komunikaci mezi Moskvou a Kyjevem. Pokud jde o uvalení jiných než symbolických sankcí vůči Rusku, je podle agentury Reuters obezřetná.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?