Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sárí matky Terezy má vlastní ochrannou známku. Světice byla zneužívaná komercí

Tapiserie Matky Terezy na Baziĺice Svatého Petra a v pravém dolním rohu papež... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tapiserie Matky Terezy na Baziĺice Svatého Petra a v pravém dolním rohu papež... | foto: AP Photo/Alessandra Tarantino

KALKATA/PRAHA Bílý podklad se třemi modrými pruhy byl typický pro sárí matky Terezy. Jméno nedávno kanonizované světice i vzor jejího charakteristického oděvu ale byl zneužíván ke komerčním účelům. Například bankovními institucemi, v náboženských knihách, jejichž obálka obsahovala zmiňovaný vzor, nebo ve stížnostech, jež indičtí učitelé adresovali na Terezin řád misionářek milosrdenství kvůli zpoždění výplat.

V každém z uvedených případů se tak stalo bez souhlasu misionářek. Ty se ale nyní mohou proti zneužití bránit. Právník sester BiswajitSarkar podal podle britského listu The Guardian žádost o práva v roce 2013. Známka byla formálně udělena již loni, oficiálně ale byla zveřejněna teprve nedávno.

„Nerady vedou soudní spory,“ říká o misionářkách milosrdenství Sarkar. „Dokonce se ptají: ‚Měly bychom zasáhnout, i když se nejedná o komerční zneužití?‘ To ale není náš problém. Pokud vzor modrých pruhů, který je unikátní na celém světě, bude používán i veřejností, pak jednoho krásného dne organizace ztratí svou identitu.“

Ochranné známky pro jméno matky Terezy a designu jejího sárí aktuálně pokrývají území Indie. Sarkarovým cílem je získání autorského práva i v dalších zemích. V současné době se věnuje odstranění dětských kostýmů, které napodobují oděv světice, ze stránek indického Amazonu.

Cigarety Jan Hus

Podle Úřadu průmyslového vlastnictví je vydání ochranné známky v Česku, pokud jde o prvek religiózní hodnoty, velmi komplikované.

Matka Tereza (uprostřed) s bývalým prezidentem USA Ronaldem Reaganem a jeho...
Matka Tereza byla v neděli svatořečena papažem Františkem.

„Žádost o ochrannou známku nemá porušovat znaky morální nebo církevní podstaty. Složitě se také hodnotí, zda je žádost podána za komerčním účelem, nebo hlubšího vztahu,“ řekl LN Josef Dvornák, mluvčí úřadu. Ve většině případů se totiž jedná o použití jména na nevhodné výrobky.

V 90. letech například neúspěšně podala žádost společnost Prima Chomutov na jméno Anežka Česká s použitím na potraviny nebo drogistické zboží. Stejně tak o získání známky na jméno Jan Hus bez úspěchu v roce 1996 usilovala německá tabáková společnost. Později se o její získání pokoušela i firma zajišťující zvukové a obrazové záznamy nebo reklamní materiály.

V minulosti nabyla platnosti známka se souslovím „svatý Václav“ pro České vinařské závody. V roce 2007 ale zanikla.

Negativně byla také vyřízena žádost o získání ochrany nad soškou Pražského Jezulátka v letech 1993 a 1995. Tehdy o práva neusiloval komerční subjekt, ale Římskokatolická farnost u kostela Panny Marie pod řetězem. Ta tehdy chtěla získat ochrannou známku pro tiskoviny, služby v oblasti cestování či zdravotnictví, hudebních pořadů, artefakty nebo potraviny.

Ochrannou známku na významnou osobnost se ale podařilo získat Dagmar Havlové. Ta vlastní práva na jméno svého zesnulého chotě prezidenta Václava Havla i na jeho podpis s typickým symbolem srdce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

P. Pruner 23:30 15.7.2017

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ INŽENÝR CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč