9. června 2010 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sarkozy a Merkelová chtějí zakázat investorům v EU, aby spekulovali

Sarkozy a Merkelová chtějí zakázat investorům v EU, aby spekulovali | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarkozy a Merkelová chtějí zakázat investorům v EU, aby spekulovali | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyzvali předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby zvážil zákaz některých spekulací na pokles cen akcií a státních dluhopisů v celé Evropské unii. Oba státníci to uvedli v dopise, jehož obsah dnes zveřejnila německá vláda.

Komise by podle Merkelové a Sarkozyho měla zavést přísnější kontrolu úrokových swapů (CDS) na státní dluhopisy a více se zaměřit i na takzvaný short selling, tedy spekulace na pokles cen akcií a dalších cenných papírů. Návrh opatření má předložit v příštích týdnech.

Čtěte více:

"Především si myslíme, že je nezbytné zvýšit transparentnost spekulativních pozic u sázek na pokles cen akcií a dluhopisů, a to hlavně dluhopisů státních," uvedli státníci v dopise. Zatím však není jasné, jaké spekulace přesně jsou myšleny.

Čtěte více:

"Práce Evropské komise by se měla zaměřit i na možnost celoevropského zákazu nekrytých spekulativních pozic na pokles cen všech nebo vybraných akcií a státních dluhopisů, stejně jako všech nebo vybraných nekrytých CDS na státní dluhopisy," píše se dále v dopise. Pomocí CDS lze spekulovat, že vybraný stát bude mít problémy s plněním závazků.

Lidovky.cz, ČTK