3. dubna 2009 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sarkozy se plete, kapitalismus nekončí

Francouzský prezident Sarkozy na summitu G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Sarkozy na summitu G20. | foto: AFP

PRAHA Summit dvaceti největších ekonomik světa (G20), který se konal ve středu v Londýně, skončil podle českého ministra financí Miroslava Kalouska historickým úspěchem. Šéf státní pokladny dnes novinářům před začátkem neformálního jednání ministrů financí v Praze nicméně vyvracel slova o konci "anglosaského kapitalismu", o němž po skončení londýnské schůzky hovořil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"To já si myslím, že jsou velmi silná předčasná slova. Já jsem opravdu velmi zdrženlivý k výrokům, kde spíš přání je otcem myšlenky," dodal Kalousek s tím, že státníci se jasně shodli na tom, že jedinou cestu, jak se dostat ze současné krize, představuje volný trh a principy tržní ekonomiky.

Skupina G20 se mimo jiné dohodla, že vynaloží zhruba bilion dolarů (asi 20 bilionů Kč) na boj s hospodářskou a finanční krizí. Představitelé těchto států se rovněž shodli na reformě globálního finančního systému, přísnějším dohledu nad finančními trhy a na regulaci takzvaných hedgeových fondů. Do budoucna chtějí zakročit i proti daňovým rájům a G20 rovněž navýší kapitál Mezinárodního měnového fondu.

"To co pokládám za nesmírně důležité, že se netlačily delegace do dalších rozpočtových stimulů," upozornil Kalousek na problém, který se objevoval před jednáním G20. Američané tehdy vyzývali svět, aby do ekonomiky "nalil" více veřejných peněz, Evropská unie se však tomuto kroku bránila. Na pomoc skomírající ekonomice totiž již vydala zhruba 400 miliard eur.

Podle českého ministra financí bude nicméně nutné očistit banky od takzvaných toxických aktiv, která představují například nesplacené úvěry.

"Jsme v krizi důvěry. Obnovit důvěru lze dvěma kroky. Skutečně očistit bankovní sektor od toxický aktiv, jinak si finanční ústavy budou obtížně navzájem věřit," uvedl Kalousek, přičemž druhý krok v obnově důvěry vidí v lepší regulaci a kvalitnějším dohledu nad finančním sektorem.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...