10. srpna 2011 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sarkozy vyrazil z dovolené zachránit Francii rating

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přerušil kvůli panice na finančních trzích dovolenou ve Středomoří a vrátil se do Paříže. Na mimořádnou poradu nechal svolat ekonomické ministry a šéfa tamní centrální banky, s nimiž chce projednat další opatření na snížení rozpočtového deficitu země.

Francie má obavy, aby ji nepotkal stejný osud jako Spojené státy a nepřišla o ceněný rating na nejvyšším stupni AAA. Právě kvůli panice na finančních trzích se pozornost investorů teď stáčí k Francii, jejíž veřejné finance mají daleko k ideálnímu stavu.

ČTĚTE TAKÉ:


Další úspory má navrhnout ministr financí François Baroin a ministryně rozpočtu Valérie Pécresseová. Prezident zároveň vyzval politické strany, aby podpořily návrh zavést přímo do ústavy opatření na omezení budoucích deficitů.

Ekonomičtí ministři mají navrhnout postup, kterým by se předpokládané snižování deficitu zrychlilo. Návrh má být předložen 17. srpna na schůzce se Sarkozym a premiérem Françoisem Fillonem. Na další schůzce, která se má uskutečnit 24. srpna, by se navržené kroky oficiálně schválily, poznamenala Sarkozyho kancelář.

"Ať už jsou dopady nejistoty ve světě jakékoliv, stejně jako dopady oznámení o snížení ratingu Spojených států agenturou Standard & Poor's či nervozity na trzích, zkrátka bez ohledu na jakýkoliv z těchto vnějších parametrů, my podnikneme nezbytná opatření k tomu, abychom cíl (snížení deficitu) splnili," řekl novinářům Baroin.

Veřejný dluh činí 85 procent HDP
Francie je nejzadluženější ze všech šesti zemí eurozóny, které se těší nejvyššímu ratingu AAA. Země má v plánu, že příští rok sníží rozpočtový deficit na 4,6 procenta hrubého domácího produktu a v roce 2013 jej chce mít na třech procentech. Loni přitom deficit činil 7,1 procenta a letos by se měl snížit na 5,7 procenta HDP.

Veřejný dluh má Francie vysoko nad 60 procenty, což je strop, který by podle pravidel eurozóny neměla žádná země překročit. V současné době činí veřejný dluh zhruba 85 procent. Panika na burzách přitom snižuje naděje, že se zvýší investice, které by pomohly rozpohybovat ekonomiku a zajistily jí rychlejší růst.

Akciové burzy ve světě už asi dva týdny zažívají horké časy, propad se ale urychlil až na konci minulého týdne. Další silný výprodej akcie zasáhl na začátku tohoto týdne, kdy trhy reagovaly na zprávu, že Spojené státy poprvé v historii přišly o nejvyšší rating. Francouzský burzovní index CAC 40 během dvou týdnů spadl asi o 23 procent.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.