Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Satelitní televize Skylink má zmrazené účty. Nezaplatila pokutu 9,5 milionu

Evropa

  15:02
PRAHA - Český telekomunikační úřad nechal obstavit účty provozovateli satelitní televize Skylink a CS Link. Důvodem je nezaplacená pokuta 9,5 milionu korun, kterou měla lucemburská společnost M7 uhradit už v létě. To neučinila, protože s jejím uložením nesouhlasí.
Televize - ilustrační foto.

Televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Společnost M7 dostala od Českého telekomunikačního úřadu nejvyšší pokutu tohoto roku.

Úřad ji uložil 17. června za to, že regulátorovi předem neohlásila, že v Česku zahájí vysílání. Respektive ji splnila až v květnu loňského roku, třebaže v České republice oficiálně působí od 1. ledna 2013. Na zaplacení dostala M7 15 dní, peníze ale ani po čtvrtroce neposlala.

Černá obrazovka místo Ligy mistrů. O2 si vymohla zákaz pro ostatní televize

„M7 Group pokutu 9,5 milionu korun nezaplatila. Operátor dobrovolně nerespektoval vykonatelné rozhodnutí, nereagoval ani na dodatečnou výzvu a vyměřenou sankci neuhradil.

ČTÚ proto přistoupil k daňové exekuci na její bankovní účty,“ sdělil LN mluvčí regulátora Martin Drtina s tím, že situace, kdy subjekt, který své služby poskytuje desetině obyvatel České republiky, takovýmto způsobem pohrdá pravomocným rozhodnutím orgánu veřejné moci, je zcela ojedinělá a ČTÚ to považuje za velmi znepokojující.

Právě skutečnost, že M7 je jedním z hlavních operátorů na tuzemském trhu, byla spolu s dobou vysílání „načerno“ hlavní přitěžující okolností při vyměřování pokuty. ČTÚ totiž na nezákonný stav opakovaně upozorňoval, a neuznává tedy námitku M7, že jednala v dobré víře.

Firma: Sankce je neadekvátní

Dlouhodobě nezákonný stav podle úřadu rovněž významně negativně ovlivnil statistické údaje, se kterými nakládá státní správa, justice a orgány mezinárodních organizací a Evropské unie.

Podle firmy je ale výše sankce zcela neadekvátní, protože tento prohřešek nikoho nepoškodil ani nikomu nepřinesl žádný užitek.

„Jsme lucemburská společnost a stanovisko lucemburského regulátora, že není třeba se registrovat v České republice, pro nás bylo směrodatné. ČTÚ mělo jiný právní názor. Jakmile evropský soud v tomto kompetenčním sporu rozhodl ve prospěch stanoviska ČTÚ, neprodleně jsme se zaregistrovali, jak bylo požadováno,“ uvedl člen představenstva M7 Jaromír Glisník.

Mohlo to být i 20 milionů

Firma se rozhodla bránit právní cestou a podala k Městskému soudu v Praze žalobu.

Pokutu hodlá zaplatit až ve chvíli, kdy bude rozhodnuto v její neprospěch. Podle ČTÚ však žaloba M7 nezbavuje povinnosti své závazky na základě pravomocného rozhodnutí uhradit. Odkladný účinek soud žalobě nepřiznal.

Pokuta ve výši 9,5 milionu korun byla uložena v dolní polovině škály, kterou zákon regulátorovi umožňuje. Původně mohla totiž dosáhnout i 20 milionů korun.