Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Saúdové ruší obchody s Českem. Kvůli Zemanovým výrokům proti islámu

Prezident Miloš Zeman v Milovicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v Milovicích | foto:  Petr Topič, MAFRA

RIJÁD/PRAHA Saúdská Arábie se rozhodla přerušit obchodní styky s Českem a tuzemskými firmami. Zároveň pozastavila přípravy Česko-saúdského obchodního fóra. Důvodem jsou komentáře, které na adresu islámu pronesl prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zahraničí o tomto kroku údajně nic neví.

O rozhodnutí saúdskoarabského krále Salmána informoval server gulfnews.com. O den později jej zmínil také například portál Arab News. Saúdové se podle těchto zdrojů rozhodli pozastavit přípravy Česko-saúdského obchodního fóra.

Rozhodnutí saúdského krále dále nařizuje, aby tamní firmy přerušily spolupráci s českými společnostmi ve veřejné i soukromé sféře.

Saúdskoarabským představitelům vadí zejména výroky politiků namířené proti islámu. Na mysli mají například slova prezidenta Miloše Zemana spojující toto náboženství s násilím a anticivilizací. Organizace islámské spolupráce (OIC) tento výklad nejvyššího českého představitele odmítla.

Ministerstvo zahraničí považuje zprávu arabského listu za dezinformaci. Podle mluvčí Michaely Lagronové nedochází k rušení obchodní spolupráce mezi Českem a Saúdskou Arábií. Česká diplomacie nemá ani informace o tom, že se nějaké česko-saúdské fórum chystalo. Poslední se konalo loni na podzim v Praze. „Tím pádem ani nemůžeme říct, jestli se něco zrušilo, nebo nezrušilo,“ uvedla Lagronová.

Shodou okolností vyšel před několika dny rozhovor s českou hlavou státu v listu Saudi Gazette. Jaký vliv mělo toto interview na krok saúdskoarabských vládců, ale zatím není jasné.

„Máme informaci ze saúdskoarabské strany, že velmi vítá rozhovor prezidenta Zemana, který vyšel před dvěma dny v anglicky vycházejícím deníkem Saudi Gazette a v arabštině vydávaném listu Okaz. Toto interview vyvrací desinterpretaci stanovisek a názorů prezidenta republiky v saúdských médiích a zdůrazňuje stanovisko pana prezidenta, že obě země spojuje boj s terorismem a potenciál rozvoje vzájemného obchodu,“ popsala mluvčí Lagronová.  

Sobotka: zaznamenali jsme nárůst obchodu

Za nepřesnou označil ve čtvrtek večer informaci i premiér Bohuslav Sobotka. „V loňském roce jsme zaznamenali razantní nárůst obchodu se Saúdskou Arábií o více než 40 procent oproti roku 2013 a tento trend dále pokračuje. Saúdská Arábie je pro nás významným partnerem v regionu a je snahou vlády podpořit prostřednictvím efektivní ekonomické diplomacie otevírání nových příležitostí pro naše exportéry v zemi. Snažíme se proto ve vztahu k Saúdské Arábii hledět do budoucna a usilujeme o posílení vzájemných vztahů zejména v oblasti ekonomické spolupráce,“ napsal předseda vlády v prohlášení.

Aktuální komentáře v saúdskoarabských listech ovšem obecně výroky Miloše Zemana nehodnotí zrovna kladně. A uvádějí je jako důvod pro přerušení obchodních vztahů.

“Stanoviska českého prezidenta k islámu mají souvislost s jeho výroky v minulosti. Spojoval věřící s antisemitismem, rasistickými nacisty a řekl, že nepřítelem je anticivilizace šířená od severní Afriky k Indonésii,“ prohlásil generální tajemník Organizace islámské spolupráce Ijád Amín Madání.

Podle něj Zemanova stanoviska vycházejí mimo jiné z neporozumění islámu. Ale také z ignorování historických faktů, že antisemitismus a nacismus jsou evropskými fenomény a nemají s islámem žádnou souvislost. „Holokaust nemá místo na území mezi severní Afrikou a Indonésií,“ ohradil se Madání podle serveru Gulf News.

Na krok Rijádu reagoval český velvyslanec Jiří Slavík. „Poslal jsem nótu saúdskému ministru zahraničí s žádostí o schůzku. Očekávám, že se s představiteli státu co nejdříve setkám a budeme o situaci jednat,“ citovaly Slavíka Arab News.

Kmoníček: Je to starý případ

Představitelé Pražského hradu zatím zůstávají v klidu. „O tomto případu vím. V Saúdské Arábii obecně dochází k využívání politických stanovisek v rámci obchodních konkurenčních bojů. Po konzultaci s velvyslancem a ministerstvem zahraničních věcí jsem došel k závěru, že se jedná o starý případ, nikoli o posun v česko-saúdské relaci,“ řekl serveru Lidovky.cz Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře. 

Podle něj jde o záležitost, kterou se čeští diplomaté intenzivně zabývali na konci loňského roku. Na arabských serverech však věc začala rezonovat ve středu. 


Ze strany prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka zůstala kauza bez komentáře. Podle svých slov k němu nevidí důvod.

Obecně pouze sdělil, že Miloš Zeman se dlouhodobě vymezuje vůči Islámskému státu, radikálnímu islamismu a mezinárodnímu terorismu. „Připomínám také, že pan prezident v uplynulých měsících navštívil například Spojené arabské emiráty nebo Jordánsko,“ dodal Jiří Ovčáček.

Problém byl i Okamura

Problémem pro Saúdy ale nejsou jen prohlášení Miloše Zemana. Zaznamenaly také lednové ataky Tomia Okamury, tehdy ještě lídra hnutí Úsvit.

Okamura vyzýval Čechy, aby venčili prasata v blízkosti mešit a jiných míst navštěvovaných muslimy. Mluvil také o bojkotu populárního kebabu.

Podobný krok jako proti Česku učinila Saúdská Arábie loni proti Nizozemsku. Na králův rozkaz zrušila spolupráci s tamními firmami.

Co řekl Zeman o islámu

Zeman se loni v květnu vyjádřil k útoku v bruselském židovském muzeu. Uvedl, že za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie.

"Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu," uvedl. "Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," podotkl Zeman.

Organizace islámské spolupráce (OIC) žádala omluvu.

"Pan prezident se rozhodně omlouvat nehodlá. Protože by pan prezident považoval omluvu za citaci svatého islámského textu za rouhání," uvedl Ovčáček.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?