3. srpna 2011 16:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Saúdové trumfují svět kilometr vysokou věží

Kingdom Tower v saudskoarabské Džiddě bude nejvyšší budovou světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kingdom Tower v saudskoarabské Džiddě bude nejvyšší budovou světa. |

RIJÁD Investiční firma saúdskoarabského prince Valída bin Talála Kingdom Holding Co. (KHC) podepsala dohodu s firmou Saudi Binladen Group o výstavbě nejvyšší budovy světa za 4,6 miliardy rijálů (20,8 miliardy Kč). Mrakodrap Kingdom Tower vysoký nejméně 1000 metrů bude stát ve města Džidda u Rudého moře a je součástí plánovaného centra Kingdom City.

Projekt Kingdom City byl oznámen v roce 2008. Stavba mrakodrapu má trvat pět let a mají se v něm nacházet mimo jiné luxusní hotel, apartmány, luxusní byty a kanceláře, uvedly agentury AP a Reuters. Výška budovy má přesáhnout jeden kilometr, přesné údaje zatím firma tají.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt je jedním z několika ambiciózních megapodniků v království, prostřednictvím kterých se snaží země rozšířit své aktivity i do jiných oblastí, než je ropa. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.

KHC v červnu 2009 podepsala dohodu s dubajskou společností Emaar Properties o rozvoji a dohledu nad stavbou Kingdom City a Kingdom Tower. Firmu Emaar vlastní částečně vláda emirátu Dubaj a je developerem současné nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa. Ta měří 828 metrů a je rovněž nejvyšší volně stojící stavbou na světě.

Kingdom Tower v saudskoarabské Džiddě bude nejvyšší budovou světa.

Princ Valíd bin Talál patří k saúdskoarabské vládnoucí rodině a je to jeden z nejbohatších lidí na světě. Džidda je druhým největším městem v zemi, má kolem čtyř milionů obyvatel.

Křišťálová lupa 2011


ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!