Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Saúdská Arábie má nová opatření na podporu finančního trhu

Mohamed bin Salmán, syn saúdskoarabského krále, zástupce korunního prince a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed bin Salmán, syn saúdskoarabského krále, zástupce korunního prince a... | foto: Reuters

RIJÁD Centrální banka Saúdské Arábie zavádí nová opatření k posílení stability finančního trhu. U komerčních bank uloží zhruba 20 miliard rijálů (128 miliard korun) a zavede dva nové nástroje peněžního trhu, aby zmírnila dopady prudkého růstu tržních úrokových sazeb v důsledku propadu cen ropy.

Uvedla to v neděli agentura Reuters.

Centrální banka tyto peníze uloží u komerčních bank jménem vládních institucí, aby „podpořila finanční stabilitu“. Dodala, že komerčním bankám v rámci podpůrné měnové politiky rovněž nabídne nové instrumenty v oblasti repo operací.

Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě. Nízké ceny této strategicky důležité suroviny ale vedly k poklesu příjmů a omezily příliv petrodolarů do saúdskoarabského finančního systému.

Celkové vklady u komerčních bank, které se řadu let zvyšovaly, vykazovaly letos v červnu meziroční pokles o 3,3 procenta. To podkopává likviditu v bankovním systému a tlačí vzhůru úrokové sazby, což má negativní dopad na ekonomiku i na veřejné finance.

Tlak na růst úroků v Saudské Arábii by letos mohl zesílit, pokud americká centrální banka (Fed) přikročí k dalšímu zpřísnění měnové politiky. Někteří odborníci se domnívají, že saúdskoarabská centrální banka nakonec bude muset sáhnout k důraznějším opatřením, například ke snížení objemu povinných bankovních rezerv.

Centrální banka v nedělním prohlášení zdůraznila, že saúdskoarabský finanční sytém zůstává zdravý. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček v portfoliích komerčních bank nepřekračuje 1,3 procenta.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz