20. května 2017 16:20, aktualizováno  17:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výsledky Trumpovy návštěvy Saúdské Arábie? Dohody za stovky miliard dolarů

Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | foto: Reuters

RIJÁD Americký konglomerát General Electric (GE), saúdský ropný gigant Aramco a další saúdské a americké společnosti podepsaly v rámci sobotní návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa v Rijádu podnikatelské dohody za více než 200 miliard dolarů (4,7 bilionu korun). Oznámil to saúdský ministr energetiky Chálid Fálih. Kromě těchto dohod byly v sobotu uzavřeny i zbrojní dohody v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů (2,6 bilionu korun).

Saúdská ekonomická spolupráce se Spojenými státy je součástí strategie království rozvíjet další obory ekonomiky mimo ropný sektor, a snížit tak závislost země na cenově prudce kolísající ropě, uvedla agentura Reuters. Společně s Trumpovou návštěvou se v Rijádu koná konference zástupců předních amerických firem s jejich saúdskými protějšky.

Podle Fáliha řada uzavřených dohod předpokládá, že v Saúdské Arábii se bude vyrábět zboží, které se tam dosud dováží. „Chceme, aby se zahraniční firmy dívaly na Saúdskou Arábii jako na základnu pro vývoz na jiné trhy,“ řekl Fálih na konferenci. V březnu saúdský král Salmán cestoval po Asii a jeho delegace tam podepsala podobné dohody v hodnotě desítek miliard dolarů, včetně dohod s Čínou za 65 miliard dolarů.

GE v sobotu podepsala se Saúdskou Arábií dohody o celkové hodnotě 15 miliard dolarů (355 miliard korun), sahající od energetiky přes zdravotnickou techniku po technologii těžby a zpracování ropy a zemního plynu. Skupina například pomůže zefektivnit saúdský sektor výroby elektřiny a společnosti Aramco poskytne digitální technologie, které zlepší její produktivitu.

Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům
Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům

Aramco dopoledne sdělila, že během Trumpovy návštěvy hodlá s 11 americkými firmami uzavřít 16 smluv za 50 miliard dolarů. Státní gigant rovněž uvedl, že během příštích deseti let má v plánu rozvíjet podnikatelské aktivity v USA, zejména na poli rafinerií a petrochemie.

Zbrojní dohody za 110 miliard dolarů

Kromě podnikatelských dohod byly v sobotu uzavřeny i zbrojní dohody v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů (2,6 bilionu korun). Smlouva o dodávkách zbrojní techniky a služeb je jedním z hlavních výsledků prvního dne návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Rijádu.

Američtí činitelé sdělili, že Saúdská Arábie sjednala rovněž právo koupit během příštích deseti let od USA zbrojní vybavení za dalších 350 miliard dolarů. Posilování saúdských obranných kapacit má království a okolní spojenecké země Arabského poloostrova připravit na možné ohrožení ze strany Íránu, který je úhlavním protivníkem Saúdské Arábie v regionu, uvedla agentura Reuters.

„Tato dohoda jasně prokazuje odhodlání Spojených států spolupracovat se Saúdskou Arábií a našimi partnery z oblasti Perského zálivu; zároveň rozšiřuje příležitosti pro americké firmy v tomto regionu a podpoří desítky tisíc nových pracovních míst v americkém obranném průmyslu,“ uvádí se v americkém oficiálním sdělení.

ČTK