15. prosince 2009 18:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazce znovu spadl rating. Dluh tak společnosti narostl o 30 milionů

Sazka arena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka arena | foto: Lidové noviny

PRAHA Loterijní společnost Sazka bude muset v důsledku snížení ratingového hodnocení zaplatit za své dluhy za vysočanskou sportovní halu příští rok o 30 milionů korun více než letos. Začátkem prosince mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila rating Sazky z původního B na B minus a tento krok Sazce zvýší úroky z dluhopisů.

Agentura Standard & Poor's snížila v průběhu několika týdnu rating Sazce dvakrát. Nejprve koncem listopadu snížila hodnocení B plus na stupeň B. Uvedl to dnes server Aktualne.cz. Jako jeden z důvodů uvedla příliš agresivní finanční politika firmy.

"Podle podmínek emise dluhopisů, vydaných v roce 2006, je původní základní úroková sazba 9 procent, přičemž při zlepšení ratingu se - jako v uplynulém roce - snižuje na 8,5 procenta. Při lednové splátce budeme ještě platit úrok 8,5 procenta, při červencové splátce 9 procent," potvrdil mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund s tím, že dopady zvýšení nejsou zásadní.

Sazka Arena

Agentura S&P rating Sazky umístila do režimu pozorování s negativním výhledem. Následně začátkem prosince S&P snížila rating Sazce právě na stupeň B minus.

Ve stejném rozsahu pak začátkem prosince také zhoršila rating zajištěných dluhopisů v objemu 215 milionů eur (asi 5,53 miliardy Kč), které jsou splatné v roce 2021. Všechny ratingové známky pak zároveň zůstávají v režimu pozorování CreditWatch s negativním výhledem. To znamená, že agentura může k dalšímu ratingu ještě sáhnout, i když během dvou týdnů už Sazce snížila rating dvakrát.

Sazka je závislá na půjčkách

S&P poukazovala především na to, že Sazka je závislá na bankách, které jí poskytují krátkodobé půjčky. Vztah s bankami a jejich ochota Sazce obnovovat úvěry je proto zcela nezbytná pro zajištění likvidity v Sazce.

"Platí to hlavně v souvislosti se splátkou zajištěných dluhopisů za zhruba 400 milionů korun splatných na konci ledna. Tato částka zahrnuje úroky i jistinu," uvedla začátkem prosince ratingová agentura.

Finanční profil firmy je podle S&P značně zatížený úvěry, což je důsledek financování výstavby sportovně-zábavního komplexu O2 Arena v Praze.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!