20. prosince 2010 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka chystá záchranný plán, který má uklidnit věřitele

Sazka arena - otevření stadionu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka arena - otevření stadionu | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Loterijní společnost Sazka připravuje záchranný plán, který ji má vyvést z krize. Plán spočívá v totálním zprůhlednění finančních toků Sazky na jednom účtu a ve vytvoření nového platebního kalendáře. Sazka také seškrtá všechny zbytné náklady a prodá nepotřebný majetek, včetně dvou luxusních aut Bentley pro manažery Sazky.

Dnešním Hospodářským novinám to řekl podnikatel Martin Ulčák, který převzal od vedení Sazky plné moci a jedná o její stabilizaci. "Bude to transparentní systém, vodotěsně uzavřený, aby bylo vidět, co se s penězi Sazky děje. Součástí bude i vyvážený platební kalendář, který určí, co, jak a kdy bude Sazka platit," řekl Ulčák v rozhovoru.

Nový systém má také vylepšit věřitelům garance za jejich úvěry. Hlavním věřitelem Sazky je teď miliardář Radovan Vítek, který skoupil od dvou bank pohledávky a směnky za skoro 900 milionů korun.

Vítek: položte peníze na stůl, jinak s Vámi nejednám
Většina dluhů Vítkovi už byla splatná a Vítek hrozí, že pokud neuvidí peníze, pošle Sazku do insolvence. "Trvám na tom, aby Sazka zaplatila. Kdo se mnou chce jednat, musí položit peníze na stůl," řekl Vítek.

Ulčák nicméně doufá, že věřitelé plán přijmou a dají Sazce čas na stabilizaci financí. "Znají ho (plán) banky, znají ho držitelé dluhopisů. Myslím, že reagují pozitivně. Musejí dostat více informací a celkové řešení. Mělo by se jim líbit, když ukážete veškeré peníze, přesně řeknete, kde je máte a co s nimi bude," řekl dnešním krizový vyjednavač za společnost Sazka Ulčák.

Sazka se zadlužila při výstavbě nynější O2 Areny
Do financování Sazky, která se zadlužila při výstavbě pražské víceúčelové haly O2 Arena v pražských Vysočanech, je zapojena také Česká spořitelna, banka Fortis a J&T Banka.

Sazka je vlastněna sportovními sdruženími, kterým v minulosti vyplácela značné prostředky na jejich provoz. Nyní prý musí sportovní svazy na peníze od Sazky zapomenout, a to i v případě, že Sazka své současné problémy ustojí. "Naplňují se nejčernější scénáře, před kterými mnoho lidí dlouho zavíralo oči," řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Musíme hledat nové zdroje, především u ostatních loterií," konstatoval Kejval.

Lidovky.cz, ČTK