14. prosince 2010 20:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka mobilním operátorům nic nedluží, brání se Hušák

Aleš Hušák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Společnost Sazka plní v termínu veškeré své finanční závazky a k dnešnímu dni nemá žádné nezaplacené faktury po lhůtě splatnosti. Zprávy o údajných dluzích Sazky u telefonních operátorů, jež se objevily v médiích, nejsou pravdivé.

V pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls to řekl šéf největší tuzemské loterijní firmy Aleš Hušák.

"Musím říct, že všechny naše závazky, které máme vůči mobilním operátorům jsou ve splatnosti a v pořádku. Sazka je známá, že své závazky plní," řekl dnes v pořadu rádia Impuls šéf firmy Hušák.

DÁLE ČTĚTE:

Reagoval tak na informace serveru iHNed.cz, podle kterých mají u Sazky pohledávku po splatnosti minimálně dva ze tří mobilních operátorů, s nimiž firma spolupracuje. Sazka však informace o finančních potížích popírá.

Lidé jsou zvyklí telefony u Sazky dobíjet
"Akciová společnost Sazka kategoricky odmítá tvrzení o údajných stamilionových dluzích vůči mobilním operátorům, které se objevily na internetovém serveru iHNed.cz," píše se v prohlášení, podepsaném tiskovým mluvčím Sazky Zdeňkem Zikmundem.

Podle iHNed.cz však dnes v T-Mobile kvůli vztahu se Sazkou zasedal krizový štáb, který řešil, co se situací dále. Mluvčí operátora Martina Kemrová sdělila, že T-Mobile se Sazkou intenzivně jedná. Podobně se vyjádřila i společnost Telefónica O2. "Jsme v intenzivním kontaktu se zástupci Sazky. Společnost je pro nás důležitým obchodním partnerem a i nadále pokračujeme ve společných obchodních aktivitách," sdělil mluvčí operátora Martin Žabka. Podle důvěryhodných informací ČTK Sazka dnes všechny pohledávky vůči Telefónice uhradila.

"Poslední částku ze Sazky jsme obdrželi podle plánu," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. Firma má ale jiný termín splatnosti než další operátoři.

Ročně dosahují tržby operátorů přes dobíjení kreditů pomocí terminálů Sazky miliardu korun. Lidé si zvykli telefony u Sazky dobíjet, podle zdrojů iHNed.cz její terminály používá až 80 procent zákazníků s předplacenou kartou.

Podle Hušáka firma letos očekává čistý zisk 1,2 až 1,3 miliardy korun a příští rok podobnou či vyšší částku. Uvedl, že společnost do českého sportu letos odvedla 250 milionů korun, přičemž připustil, že splátky úvěru na stavbu Sazka Arény výši peněz, které jdou sportu, snižují.

Dluhy odkoupil Vítek
Hušák zdůraznil, že věřiteli Sazky jsou pouze banky a nikdo jiný. Celkový dluh Sazky je podle něho 200 milionů eur (zhruba pět miliard Kč), přičemž loni firma zaplatila dluhovou službu ve výši jedné miliardy Kč.

Podle informací médií koupil za necelých 300 milionů korun podnikatel Radovan Vítek 400milionovou pohledávku Raiffeisenbank za Sazkou. Podle webu motejlek.com a informací zdroje ČTK je Vítek připraven odkoupit i pohledávku Komerční banky téměř 600 milionů korun. Mluvčí Komerční banky Monika Klucová řekla, že nebude komentovat spekulace.

Hušák v rádiu řekl, že pokud ví, došlo k převodu jedné pohledávky. Není mu ale známo, jestli za transakcí stál Vítek, protože kupujícím byla kyperská firma, u které není jasné, kdo za ní stojí.

Podle serveru iHNed.cz má Vítek údajně zájem také na vykoupení zbývajících pohledávek za Sazkou od České spořitelny a Fortisu a hodlá také získat dluhopisy Sazky, které drží většinou zahraniční majitelé. Nabytím pohledávky od Raiffeisenbank a Komerční banky by se Vítek stal největším věřitelem Sazky, uvedl server.

Miliardář Vítek nedávno plně ovládl kyperskou firmu Gandolf Consultancy Limited, která je většinovým akcionářem tuzemské investiční a realitní společnosti Czech Property Investments. Ta je jedním z nejaktivnějších investorů do podnikatelských nemovitostí na českém trhu.

Rok 2010 v obrazech

Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Sazka provozuje číselné a okamžité loterie, kurzové a sportovní sázky, rychloobrátkové hry a centrální loterní systém s interaktivními videoloterijními terminály. Dále nabízí například dobíjení kreditů pro mobilní telefony či prodej vstupenek na sportovní či kulturní události.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz