20. prosince 2010 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka prý čelí tlaku na nepřátelské převzetí. Stojí za ním konkurence

Aleš Hušák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Loterijní společnost Sazka čelí bezprecedentnímu tlaku na nepřátelské převzetí. Všechny služby ale běží a tržby rostou, řekl na dnešní tiskové konferenci generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Za vývojem v Sazce posledních dní stojí podle něho aktivity konkurence, která chystá projekt číselných loterií.

Podle informací ČTK tuto loterii připravuje společnost Fortuna, kterou vlastní investiční skupina Penta. V několika dalších dnech chce Sazka celý příběh popsat na webových stránkách.

"Sazka funguje, její podnikání není nijak ohroženo. Musí se ale řešit
stabilizace dluhů, které vznikly kvůli O2 Areně," uvedl Hušák. Sazka podle něj proto v příštím roce chystá razantní snížení nákladů, prodej zbytného majetku a ve spolupráci s věřitelskými bankami plán finanční restrukturalizace.

Sazka podle Hospodářských novin připravuje záchranný plán, který
má firmu vyvést z krize. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který převzal od vedení Sazky plné moci a jedná o její stabilizaci, plán spočívá ve zprůhlednění finančních toků Sazky na jednom účtu a vytvoření nového platebního kalendáře.

Čtěte více:


Sazka také seškrtá všechny zbytné náklady a prodá nepotřebný majetek, včetně dvou luxusních aut Bentley pro manažery Sazky.
Nový systém má také vylepšit věřitelům garance za jejich úvěry.

Hlavním věřitelem Sazky je teď miliardář Radovan Vítek, který skoupil od dvou bank pohledávky a směnky za téměř 900 milionů korun. Většina dluhů už byla splatná a Vítek hrozí, že pokud neuvidí peníze, pošle Sazku do insolvence.

Do financování Sazky, která se zadlužila při výstavbě víceúčelové haly O2 Arena v pražských Vysočanech, je zapojena také Česká spořitelna, banka Fortis a J&T Banka. Sazka je vlastněna sportovními sdruženími, kterým v minulosti vyplácela značné prostředky na jejich provoz.

"Sportovní svazy nedostanou od Sazky v následujících 20 letech ani korunu, a to ani v případě, že loterijní společnost vyřeší své současné problémy," řekl však v dnešních Lidových novinách místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval.

Lidovky.cz, ČTK