29. ledna 2011 13:13, aktualizováno  14:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka prý požádala o ochranu před věřiteli, mluvčí to však popírá

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Reuters

PRAHA Loterijní společnost Sazka požádala o ochranu před věřiteli. Žádost o moratorium, které by na tři měsíce odvrátilo hrozící úpadek společnosti, by měl nyní rozhodovat insolvenční soud. Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund to však popřel.

Musí ji ale schválit i nadpoloviční většina věřitelů Sazky, tedy držitelé závazků v hodnotě 5,3 miliardy korun. Informaci přinesl server iHNed.cz s odvoláním na dobře informovaný zdroj.

"V žádném případě není pravda, že bychom se v souvislosti s moratoriem či ochranou před věřiteli obrátili na soud", řekl dnes mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Co se týče držitelů dluhopisů, může o ochranu před věřiteli požádat svěřenecký správce. Sazka ale podle mluvčího nemá informace, že to udělal.Sazka podle některých informací doufala, že se s držiteli dluhopisů, jimž není schopna splácet celou jistinu i úrok, dohodne na snížení dluhu a odkladu splátek.

Změnu dluhopisové dokumentace ale musí schválit valná hromada držitelů dluhopisů minimálně tříčtvrtinovou většinou přítomných.

Největším držitelem dluhopisů Sazky je podnikatel Radovan Vítek, který vedle drobnějších nákupů získal v uplynulých dnech velké balíky od UniCredit Bank a Raiffeisen Bank International. Vítkovy pohledávky za Sazkou a vlastníkem O2 areny Bestsportem v současné době podle médií převyšují tři miliardy korun.

Čtěte také

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Městský soud v Praze dostal od Vítka návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou 17. ledna.

Sazka musí do 20 dnů ode dne doručení usnesení o zahájení řízení poslat soudu svoje vyjádření k Vítkově návrhu. Musí také předložit celý seznam majetku včetně dlužníků a věřitelů i seznam svých zaměstnanců a listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek..

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS CONTROLLER FOR DIGITALIZATION

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč