Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
22. března 2011 8:00, aktualizováno  10:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sazka v kleštích Kellnera: insolvenční návrh podá i Hušák

Ředitel Sazky Aleš Hušák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Sazky Aleš Hušák | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Představenstvo Sazky dnes konstatovalo, že loterijní firma je v úpadku. Pověřilo svého šéfa Aleše Hušáka, aby podal vlastní insolvenční návrh, nebo se připojil k návrhu místopředsedy představenstva Roman Ječmínka. Ten jej na Sazku podal svým jménem jako statutární zástupce Sazky.

"Situace Sazky se za poslední dva týdny natolik zhoršila, že představenstvo po předložení informací o jejím hospodaření konstatovalo úpadek firmy," řekl serveru iHned.cz šéf hokejového svazu a zástupce majoritního vlastníka ČSTV ve vedení Sazky, Tomáš Král, který se zúčastnil schůze představenstva firmy.

Tiskový mluvčí Sazky Jan Tuna na dotaz ČTK řekl, že firma tuto informaci nyní nebude komentovat.

Znamená to zásadní zlom pro budoucnost Sazky. To LN potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková: "V případě, že se k insolvenčnímu návrhu připojí i předseda představenstva Aleš Hušák, bude to pro nás komplexní zpráva o situaci ve firmě a mohlo by být rozhodnuto o úpadku dříve než 21. dubna." Ze zákona se tak musí stát do patnácti dnů.

Vítek prodal dluhy Sazky
Zpráva od soudu je tedy jasná: největším věřitelům se definitivně otevírá cesta k převzetí moci nad Sazkou. V případě insolvence by o budoucnosti největší loterijní společnosti pravděpodobně rozhodoval insolvenční správce společně s věřitelským výborem.

V něm by měli až do včerejšího dne největší slovo miliardáři Radovan Vítek a Karel Komárek, kteří drží největší závazky Sazky. Odpoledne však přišla překvapivá zpráva: Vítek prodal všechny své pohledávky za Sazkou skupině PPF Petra Kellnera. Tedy dluhy Sazky za 1,5 miliardy korun a čtvrtinu dluhopisů.

INFOGRAFIKA: Celkové dluhy Sazky

Kellner je teď prý připraven spolupracovat s Karlem Komárkem a brzy společnost převzít. "V dohodě s ostatními věřiteli je PPF připravena společně s KKCG převzít řízení společnosti a okamžitě stabilizovat finanční situaci Sazky," uvedl ředitel komunikace PPF Milan Tománek.

"Podle objektivních ekonomických parametrů je Sazka nyní v postavení společnosti v insolvenci, která není schopna dostát svým závazkům," vysvětlil.

Z aktuálních informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že Sazka k 10. březnu dlužila 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti.

PPF tak konečně vyložila karty na stůl. O jejím zájmu o Sazku se spekulovalo již delší dobu. Oznámená spolupráce s Komárkem je přesto překvapivá.

Připomíná boj o TV Nova v roce 2001. Tehdy ale stály skupiny na opačných stranách a nakonec podíl ve společnosti CME získal Kellner. Tentokrát prý ale (aspoň prozatím) našly společnou řeč a tím asi vyšachovaly ze hry o Sazku finanční skupinu Penta.

Dospivův úspěšný atak
Penta byla dlouho největším favoritem o vstup do Sazky ve spolupráci s E-Investem Martina Ulčáka. Jejich plán ale odmítl někdejší předběžný insolvenční správce Josef Cupka. I tak byl atak šéfa Penty Marka Dospivy úspěšný. Před startem vlastní loterie pod křídly Fortuny totiž oslabil velkého rivala.

A jaké možnosti se nabízí současným akcionářům, tedy sportovním svazům? Podle posledního vývoje nemusí být tak zle.

Karel Komárek už v minulosti minoritním akcionářům sdělil, že by chtěl zachovat menšinový podíl sportovním svazům. A k podpoře sportu se nyní hlásí i Kellner.

Sazka včera situaci vůbec nekomentovala. Její mluvčí Jan Tuna celý den nebral telefon a v podvečer pouze informoval, že Sazka pokračuje v loterijní činnosti a vyplácení výher. Zároveň prý chystá velkou tiskovou konferenci, na které se vyjádří.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.