Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sázkařský paradox: Slováci si věří, kurzy u sousedů se tak liší

Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec při zápase se Švédy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec při zápase se Švédy | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Hokejové utkání Česko - Slovensko na olympiádě v Soči přinesl jeden nepříliš vídaný sázkařský paradox. Stejné sázkové kanceláře na něj totiž nabízejí odlišné kurzy. Rozdílný pohled měli bookmakeři Fortuny, Tipsportu i Synotu.

Největší rozdíl mezi pobočkami v Česku a na Slovensku byl odpoledne u Fortuny. Její čeští i slovenští bookmakeři sice shodně favorizovali české hokejisty, ale kurzy se mírně lišily.

V české pobočce šlo na výhru Čechů v úterý v půl třetí odpoledne vsadit v kurzu 1,8:1, na Slovensku byl kurz ve stejnou dobu o něco vyšší, a to konkrétně 1,92:1. Při vsazené tisícikoruně by tak případná výhra na Slovensku byla o 120 korun vyšší.

Ještě výraznější rozdíl je v kurzech na vítězství slovenského týmu. Čeští bookmakeři jim jako outsiderům dávají naději na vítězství v kurzu 4,16:1, jejich slovenští kolegové jsou s kurzem 3,7:1 o něco optimističtější.

Podobné, byť ještě o něco menší rozdíly, jsou také v síti SynotTip, naopak Tisport nabízí sázky v českých i slovenských pobočkách se stejným kurzem.Podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů kursových sázek Marka Hermana je vysvětlení rozdílných kurzů jednoduché.

"Každý bookmaker má otevřené ´okno´ do mezinárodních systémů, kde může porovnávat svoje vypsané kurzy s kurzy ostatních sázkových kanceláří. Pokud dojde k drobným odchylkám, tak je to nejčastěji proto, že fanoušci fandí svému národnímu týmu a navzdory předpokladům mu více věří, tím pádem více sázejí na jeho vítězství. Sázkové kanceláře pak na základě skutečně přijatých sázek upravují také svoje kursy," vysvětlil Herman.

Právě to se podle něj nyní stalo. "Slovenští fanoušci zkrátka sázejí srdcem a věří, že jejich národní tým Čechy porazí. A sázkové kanceláře na Slovensku na to musely reagovat sníženým kurzem," podotkl Herman.

Slováci si věří

U slovenských sázkařů tak často převáží národní nota. "Vzhledem k tomu, že podnikáme u nás i na Slovensku, můžeme jednoznačně potvrdit, že se na sázkových tiketech fanoušků z obou stran hranice projevuje patriotismus a národní hrdost - většina Čechů (zhruba 80 procent) tak věří, že vyhraje naše mužstvo a Slováci (zhruba 65 procent) jsou zase přesvědčeni o výhře svých reprezentantů," potvrdila mluvčí Synotu Magda Pekařová a dodala, že v obou zemích tak jejich bookmakeři budou nestandardně držet rozdílné kurzy právě podle náběrů na jednotlivé týmy.

Rozdíl v sázkách v obou zemích hlásí i Tipsport. "Slovensko sází vcelku vyrovnaně 50:50 na výhru jednoho z týmů, zatímco v Česku jde na večerní vítězství Čechů 90 procent sázek," poznamenal mluvčí Tisportu Jiří Hadrava. Ve slovenských pobočkách Fortuny Slováci více věří Čechům - 70 procent sázek jde na jejich vítězství. V českých pobočkách Fortuny je tento poměr ještě o něco větší - výhru českých hokejistů tipuje 80 procent sázejících.

Vrchol olympijského sázení

K večernímu hokejovému zápasu Česko - Slovensko vzhlíží nejen fanoušci hokeje, ale také sázkové kanceláře. Podle nich půjde o nejsázenější událost letošní olympiády. Už nyní evidují sázky za desítky milionů korun.

Zadumaný trenér Alois Hadamczik

Zadumaný trenér Alois Hadamczik

Letošní olympiáda v Soči bude podle bookmakerů nejsázenějšími hrami v historii. Jen do pondělí přijaly sázkové kanceláře sázky za takřka půl miliardy korun. Tipsport očekává sázky za celkem 360 milionů korun, tedy dvojnásobek předchozí olympiády ve Vancouveru.

Fortuna počítá s třetinovým nárůstem na 300 milionů korun. Sázkařským vrcholem roku však bude až letošní fotbalové mistrovství světa v Brazílii, kdy Tipsport i Fortuna odhadují pokoření půlmiliardové hranice objemu přijatých sázek.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...