21. dubna 2015 8:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sbližování USA a Kuby pokračuje. Na ostrov dorazily americké firmy

Během své vlády se setkal s Barackem Obamou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během své vlády se setkal s Barackem Obamou. | foto: Reuters

HAVANA Newyorský guvernér Andrew Cuomo jako první šéf exekutivy některého z amerických států navštívil v pondělí Kubu, kam s ním přijeli zástupci řady podniků z oblasti největšího amerického města.

EMBARGO USA

Vůči Kubě pokračuje více než půl století hospodářské embargo ze strany USA, které je však postupně omezováno a Spojené státy jsou v současnosti první největší vývozce potravin na ostrov a současně 6. největší celkový vývozce.

Americké firmy podle něho hledají příležitost, jak podnikat na komunistickém ostrově, což jim dosud znemožňuje více než půlstoletí trvající americké obchodní embargo. O jeho přehodnocení požádal letos Kongres prezident Barack Obama.

Dochází ke dramatické změně

„Věříme, že dochází ke dramatické změně, z níž budou profitovat obyvatelé Kuby i Spojených států,“ řekl podle agentury AP Cuomo s odkazem na prosincové zahájení sbližování vztahů obou zemí, v jehož rámci Obama zmírnil některé součásti protikubánského embarga včetně částečné možnosti vývozu zboží či služeb.

S newyorským guvernérem přijeli na karibský ostrov zástupci některých firem jako Jetblue, Pfizer či Chobani Greek Yogurt, kteří mají zájem o investice na Kubě. Podle Cuoma je v Obamově pravomoci, zda podniky v některých oblastech podnikání získají licence k činnosti na Kubě. O celkovém zrušení embarga platného od 60. let minulého století však musí rozhodnout Kongres.

ČTK, Lidovky.cz