22. listopadu 2014 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Schäuble kritizuje firmy utíkající do daňového ráje v Lucembursku

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr financí Wolfgang Schäuble. | foto: MAFRA - František Vlček

BERLÍN Německý ministr financí Wolfgang Schäuble podrobil nezvykle ostré kritice německé firmy, které mají dceřiné firmy v Lucembursku, aby se jejich prostřednictvím vyhnuly placení vyšších daní v Německu. Jejich výčet se podobá seznamu "Kdo je kdo" v německém hospodářství, řekl Schäuble.

Hospodářské elity Německa si podle konzervativního politika musí dát pozor, aby se nevzdálily společnosti. „Seznam těch, kteří v Lucembursku zakládají příslušné instituce kvůli úspoře daní, to je ‚Kdo je kdo‘ německého hospodářství,“ řekl Schäuble v rozhovoru s německým zpravodajským magazínem Focus.

‚Výpomoc‘ z Lucemburska:

Škody, a to i morální, jsou podle něj značné. „Pokud se určité skupiny přiměřeně nepodílí na financování veřejných rozpočtů, není něco v pořádku,“ zdůraznil ministr. Nikdo podle něj neočekává, že společnost bude zcela spravedlivá, ale musí se alespoň spravedlivě utvářet. Schäuble však nejmenoval žádnou konkrétní firmu.

Schäuble také připomněl, že i další evropské země nabízejí možnosti, jak se vyhnout placení daní. „Je to forma konkurence, která není správná,“ dodal politik blízký německé kancléřce Angele Merkelové.

Zdůraznil, že k tomu, aby v Evropské unii začala platit společná daňová pravidla včetně minimálního zdanění, je třeba jednomyslného souhlasu. Proto je podle něj pokrok v těchto jednáních pomalý.

ČTĚTE TAKÉ:

Schäuble evropskému komisaři pro hospodářské záležitosti Pierreovi Moscovicimu minulý týden zaslal příslušné návrhy a vyzval ho k urychlenému zlepšení výměny informací týkajících se daňových dohod s firmami. Souvisí to s obviněními, jimž čelí právě Lucembursko, které prý velkým nadnárodním korporacím nabízelo výhodné daně. Podobně Evropská komise vyšetřuje Irsko a Nizozemsko.

V čele Evropské komise přitom stojí bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, jenž v tomto směru přijal politickou odpovědnost. Vyšetřováním byla pověřena eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová a Juncker ujistil, že jí do vyšetřování nebude mluvit, aby nemohl být osočován z pokusu ovlivnit jeho výsledek.

Lidovky.cz, ČTK